Hírfolyam
2013. október 3.Kutatás
2013 szeptemberében tovább csökken a regisztrált álláskeresők száma - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013 szeptemberében a regisztrált álláskeresők számának mintegy 17 ezer fős csökkenésére számítunk az előző havi értékhez képest. Ezt a csökkenést főleg szezonális hatások eredményezik.

Bővebben >>>

2013. október 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

A GVI legújabb kutatása a területi egyenlőtlenségek társadalmi és gazdasági metszeteit vizsgálja. A rendszerváltás óta zajló társadalmi és gazdasági folyamatok Magyarországon nagyon sokrétűek, országos szinten gyakran nem egységesek. Írásunk ezen folyamatok elemzésének segítségével próbálja felrajzolni a magyarországi régiók társadalmi és gazdasági fejlettségét bemutató profiljait. Ez jelenti egyrészt a régiók helyzetértékelését és összehasonlítását, másrészt belső tagoltságuk feltárását, mivel a régiók sem tekinthetők homogénnek. Mindez jól szemléltethető az országos átlag százalékában mért, egy lakosra jutó GDP értékeivel.

Közép-Magyarországot a többi régióhoz képest hatalmas fejlettségbeli előny jellemzi, minden más régió egy főre jutó GDP-je messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. Az egyik különösen rossz helyzetű régió Dél-Alföld, ezen belül is Békés a rendszerváltás óta az egyik leginkább leszakadó megye. Békés megye rendszerváltást követő gazdaság- és társadalomtörténetét a nehezen megközelíthető lokális munkaerő-piacok, az alacsony beruházási ráta, az alacsony vállalkozás-sűrűség, a külföldi cégek hiánya, a magas és az országos értékeket rendre meghaladó munkanélküliségi ráta, az országosnál alacsonyabb várható életkor, az elvándorlás és elnéptelenedés, a lakosság relatív jövedelmi helyzetének romlása jellemzi.

Bővebben >>>

2013. október 1.Kutatás
Fordulat után: javuló várakozások, jelentős bizonytalanság

2013. októberében harminckettedik alkalommal került sor az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet vállalati konjunktúra-vizsgálatára, amely Magyarországon a legtöbb cégre kiterjedő konjunktúra vizsgálat. Az idei októberi adatfelvétel 3.514 cég vezetőjének válaszain alapul és a vállalkozások üzleti helyzetéről, valamint rövid távú üzleti várakozásairól tájékoztat.

Bővebben >>>

2013. szeptember 13.Kutatás
KKV Körkép (2013. július)

2013 második negyedévében vegyes, de inkább negatív képet mutatnak a kis- és közepes vállalkozások aktuális helyzetére vonatkozó indikátorok. Az előző negyedévhez képest csak az üzleti helyzet mutatója növekedett a jelen helyzetre vonatkozó indikátorok közül. Ezzel szemben a jövőre irányuló várakozások optimizmust jeleznek, hiszen a várható létszámalakulás stagnálását leszámítva az összes jövőre vonatkozó mutató értéke nőtt; különösen a várható beruházási aktivitás esetében szembetűnő az erőteljes emelkedés.

Ezek az ellentétes hatások összességben azt eredményezik, hogy a KKV Konjunktúraindex értékének az előző év végén kezdődő emelkedése tovább folytatódott 2013 második negyedévében. Emellett azonban a Bizonytalansági Index valamelyest nőtt az előző három hónaphoz képest, vagyis a vélemények különbözősége növekedni kezdett a kkv-k körében jelenlegi és várható üzleti helyzetük megítélését illetően.

Bővebben >>>

2013. szeptember 6.Kutatás
2013 augusztusában csökkent a regisztrált álláskeresők száma - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013 augusztusában a regisztrált álláskeresők számának mintegy 6,2 ezer fős csökkenésére számítunk. Ezt a csökkenést főleg szezonális hatások eredményezik.

Bővebben >>>

2013. szeptember 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

A Magyar Nemzeti Bank 2013. június 1.-én elindította Növekedési Hitelprogramját (NHP), a program részletei azonban már hónapokkal korábban ismertek voltak. Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) KKV Körkép című, 2013. júliusi adatfelvételében a banki hitelfelvétellel és az NHP-vel kapcsolatban kérdeztük meg a kis- és középvállalkozások vezetőit.

Az eredmények szerint a kis- és középvállalkozások alig több, mint fele rendelkezik valamilyen banki hitellel. A legelterjedtebb hiteltípus a forgóeszközhitel (ideértve az igénybevett bankszámlahitelt is), illetve legnagyobb arányban forint alapú hitelekkel rendelkeznek a vállalatok.

2013 első féléve során a KKV-k alig egyharmadánál merült fel a hitelfelvétel szándéka. Többnyire a forgóeszközhitel (bankszámlahitel) felvételét fontolgatták a cégek, miközben a hitelt felvenni tervező vállalkozások kétharmada figyelembe vette a hitelfelvételt illető döntés meghozatala során az NHP-t. A hitelfelvételi terveknek végül háromnegyed része hitel-igényléssel zárult, amelyek döntő többsége az NHP keretében történt.

Bővebben >>>

2013. augusztus 5.Kutatás
Növekszik a munkanélküliség Magyarországon - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013 júliusában a regisztrált álláskeresők számának mintegy 14,9 ezer fős növekedésére számítunk. Ezt a növekedést nem szezonális hatások eredményezik.

Modellünk júliusra vonatkozó becslése 511.928 fő. Az előző havi (júniusi) értékekhez képest 14.926 fős növekedésre, a 2012-es azonos időszaki értékhez képest 15.655 fős csökkenésre számítunk. A szezonális ingadozásoktól eltekintve hó-hó alapon 6.200 fős növekedésre, év-év alapon 19.000 fős csökkenésre számítunk.

Bővebben >>>

2013. augusztus 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

A KKV Körkép kutatás keretében az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2005 januárja óta negyedévente elemzi a kis- és közepes vállalkozások üzleti helyzetét, rövid távú kilátásait és az e cégcsoport üzleti helyzetét befolyásoló gazdasági és intézményi tényezőket. E vizsgálat során negyedévente összesen 300, a feldolgozóipar, az építőipar és a szolgáltatások területén működő céget keresünk fel, és elemezzük az eredményeket. A minta negyedévről negyedévre azonos szerkezetű marad, a megkérdezett vállalatok reprezentálják a kis- és közepes cégek csoportjának gazdasági teljesítményét és ágazati megoszlását.

2013 második negyedévében vegyes, de inkább negatív képet mutatnak a kis- és közepes vállalkozások aktuális helyzetére vonatkozó indikátorok. Az előző negyedévhez képest csak az üzleti helyzet mutatója növekedett a jelen helyzetre vonatkozó indikátorok közül. Ezzel szemben a jövőre irányuló várakozások optimizmust jeleznek, hiszen a várható létszámalakulás stagnálását leszámítva az összes jövőre vonatkozó mutató értéke nőtt; különösen a várható beruházási aktivitás esetében szembetűnő az erőteljes emelkedés.

Bővebben >>>

2013. július 31.Kutatás
Hol szeretnék továbbtanulni?

Az MKIK GVI legújabb kutatása egyes budapesti és vidéki gimnáziumok 9-12. osztályát végzők körében folytatott adatfelvételre alapozva képet ad a diákok - magyarországi és külföldi - továbbtanulási szándékairól és arról, hogy e szándékok mennyire változnak a gimnáziumok és a tanulók néhány jellemzője szerint. Eredményeink 592 gimnazista válaszain alapulnak, akik önkitöltős kérdőív segítségével válaszoltak kérdéseinkre.

Az adatok azt mutatják, hogy a megkérdezett 9-12. évfolyamos gimnazisták döntő többsége tovább szeretne tanulni az érettségi után. A továbbtanulni szándékozó végzős megkérdezettek többsége budapesti főiskolára vagy egyetemre felvételizik idén, külföldi felsőoktatási intézménybe pedig 18%-uk jelentkezett. A továbbtanulást tervező 9-11. osztályos megkérdezettek 36%-a gondolja úgy, hogy külföldi felsőoktatási intézményben is szívesen folytatnák tanulmányaikat. Ezt leginkább az budapesti elitgimnáziumok tanulói, a jobb tanulmányi átlagot elérők, valamint a lányok fontolgatják.

Bővebben >>>

2013. július 5.Kutatás
Kismértékben csökken a munkanélküliség Magyarországon - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013 második negyedévben jelentősen, mintegy 42,7 ezer fővel csökkent a munkanélküliek száma az első negyedévhez képest, ami főként szezonális hatásoknak tudható be.

Ezzel párhuzamosan 2013 júniusában a regisztrált álláskeresők számának mintegy 17,5 ezer fős csökkenésére számítunk. Ezzel folytatódik a 2013. március óta megfigyelhető, csökkenő tendencia.

Ha a szezonális hatásoktól eltekintünk, akkor a GVI által fejlesztett modell eredményei alapján az előző negyedévhez képest 2013 második negyedévében 15 ezer fővel volt kisebb a munkanélküliek száma.

Ugyanígy csökkentő tendenciát figyelhetünk meg a regisztrált álláskeresők száma esetében is: a szezonális hatásokat kiszűrő becsléseink szerint júniusban az elmúlt év júniusához képest 15,3 ezer fővel volt kevesebb a regisztrált munkanélküliek száma.

Bővebben >>>