Hírfolyam
2014. június 20.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az online média megfigyelése a beruházási aktivitás előrejelzésére is felhasználható. A GVI új kutatásában ennek lehetőségeit mérte fel. A beruházásokhoz kapcsolódó szavakat tartalmazó több mint 12 ezer cikk tartalomelemzése alapján meghatároztuk azokat a cikk-típusokat, amelyek leginkább segítenek abban, hogy előre lehessen jelezni a beruházások, és ezen belül a versenyszektor beruházásainak várható alakulását. Az absztrakt, jogi témákat tárgyaló cikkek mellett az origo.hu-n és a vg.hu-n megjelenő cikkek érdemelnek ebből a szempontból kiemelt figyelmet.

Bővebben >>>

2014. június 11.Kutatás
A szakiskolák alig veszik figyelembe a beiskolázási döntéseket

Nagyon fontos követelmény, hogy a közoktatásban folyó szakképzésben olyan szakmát és olyan tudást szerezzenek a tanulók, amellyel el tudnak helyezkedni és hosszú távon is képesek érvényesülni a munkaerőpiacon. Ennek egyik fontos feltétele, hogy a szakiskolák által oktatott szakmaszerkezet és a munkaerő-piaci igények közötti feszültség csökkenjen. E cél elősegítése érdekében alakította ki a magyar kormányzat azt a rendszert, amelynek keretében a Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok (RFKB-k) 2008 és 2012 között régiónként javaslatokat tettek a szakiskolák képzési szerkezetére. A GVI legfrissebb elemzése azt vizsgálja, hogy miként reagáltak a szakképző iskolák az RFKB-k képzési szerkezetre vonatkozó javaslataira, és beiskolázási döntéseiknél mennyire vették azokat figyelembe. Az elemzés egyik fő megállapítása az, hogy a tanulói létszámok későbbi alakulására az RFKB-k döntései csupán csekély befolyással bírtak.

Bővebben >>>

2014. június 4.Kutatás
Májusban csökkent a regisztrált álláskeresők száma - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2014 májusában a regisztrált álláskeresők számának mintegy 27 ezer fős csökkenésére számíthatunk

Bővebben >>>

2014. június 2.Kutatás
Az online sajtó elemzése segít a beruházások előrejelzésében

Tartalomelemzés 2010 január és 2013 december között megjelent cikkek alapján

Az online média megfigyelése a beruházási aktivitás előrejelzésére is felhasználható. A GVI új kutatásában ennek lehetőségeit mérte fel. A beruházásokhoz kapcsolódó szavakat tartalmazó több, mint 12 ezer cikk tartalomelemzése alapján meghatároztuk azokat a cikk-típusokat, amelyek leginkább segítenek abban, hogy előre lehessen jelezni a beruházások, és ezen belül a versenyszektor beruházásainak várható alakulását. Az absztrakt, jogi témákat tárgyaló cikkek mellett az origo.hu-n és a vg.hu-n megjelenő cikkek érdemelnek ebből a szempontból kiemelt figyelmet.

Bővebben >>>

2014. május 9.Kutatás
Tovább növekszik a regisztrált álláskeresők száma - 2014. április

A GVI becslése szerint 2014 áprilisában a regisztrált álláskeresők számának mintegy 10 ezer fős növekedésére számítunk. A szezonális hatás alapján márciusról áprilisra mintegy 10-30 ezer fős csökkenés következne. Azonban idén a téli szezonban elmaradt az általában novembertől-januárig tartó, nagyarányú növekedés is.

Bővebben >>>

2014. május 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

"Túl a válság második hullámán: javuló várakozások - csökkenő bizonytalanság" címmel foglalhatók össze az MKIK GVI 2014. áprilisi vállalati konjunktúra-felvételének eredményei. A vizsgálat eredményei a pozitív irányú változások erősödését jelzik, a konjunktúramutató értéke nőtt és elérte 2011. áprilisi szintjét. Az index értékének emelkedése a vállalatok üzleti helyzetére és rendelésállományára vonatkozó várakozások javulásából származik, ezt a beruházási aktivitás alacsony és csökkenő szintje kíséri. A munkaerő-keresletre vonatkozó várakozások szerint a következő fél évben a hosszú stagnálás után a munkaerő-kereslet bővülésére számíthatunk a magyar versenyszektorban.

Bővebben >>>

2014. április 14.Kutatás
Tendenciák és életutak a szoftveriparban

Tanulmányunk azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy vajon milyen tendenciákat figyelhetünk meg a szoftveripar mai és közelmúltbeli alakulásában, illetve melyek azok a változások, melyek kijelölik az ágazat későbbi fejlődésének valószínűsíthető irányvonalait. Célunk megvalósítása érdekében nem csupán a regionális és globális trendek bemutatásával foglalkozunk, hanem kitérünk korunk néhány jellegzetes szoftveripari vállalata "élettörténetének", jellemzőinek bemutatására is.

Bővebben >>>

2014. április 10.Kutatás
Kismértékben nőtt 2014 márciusában a regisztrált álláskeresők száma - a GVI becslése

A GVI becslése szerint 2014 márciusában a regisztrált álláskeresők számának mintegy 4 ezer fős növekedésére számítunk. A szezonális hatás alapján februárról márciusra mintegy 40-45 fős csökkenés következne. Azonban idén a téli szezonban elmaradt az általában novembertől-januárig tartó, hasonló nagyságú növekedés. Ezért érthető, ha a téli szezon végén megszokott, hasonló arányú visszaesés is elmarad.

Bővebben >>>

2014. április 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az MKIK GVI "Tendenciák és életutak a szoftveriparban" című friss tanulmányában a szoftveripar aktuális jelenségeit vizsgálja. Az elemzés azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy milyen tendenciákat figyelhetünk meg az ágazat mai és közelmúltbeli alakulásában, illetve melyek azok a változások, melyek kijelölik a szoftveripar későbbi fejlődésének valószínűsíthető irányvonalait. Célunk megvalósítása érdekében nem csupán a regionális és globális trendek bemutatásával foglalkozunk, hanem kitérünk korunk néhány jellegzetes szoftveripari vállalata "élettörténetének", jellemzőinek bemutatására is.

Bővebben >>>

2014. április 1.Kutatás
Túl a válság második hullámán: javuló várakozások, csökkenő bizonytalanság

A GVI 2014. áprilisi vállalati konjunktúra vizsgálata során 2606 cégvezető válaszolt a kérdőívre. Az eredmények szerint tovább javultak a magyar vállalkozások üzleti várakozásai. A GVI konjunktúra mutató értéke az októberi +23 pontról 2014 áprilisra +30 pontra nőtt és ezzel elérte a 2011 áprilisi szintet. Ez közepesen magas értékként jellemezhető, utoljára 2011-ben állt hasonló szinten az indikátor. A bizonytalansági mutató értéke ezzel együtt csökkent, 48 pontos szinten áll. Ez utóbbi arra utal, hogy a korábbiakhoz képest egyöntetűbbé váltak a vállalkozások pozitív helyzetértékelése, illetve az erre az évre jellemző pozitív tendenciák megítélése. A konjunktúra mutató emelkedése kizárólag az üzleti helyzetre és a rendelésállományra vonatkozó várakozások javulásából származik, miközben a beruházási aktivitás alacsony, és csökkenő szintje kíséri.

Bővebben >>>