Hírfolyam
2020. augusztus 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • A GVI 2020. júliusi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei
  • A GDP és a foglalkoztatottság alakulása az Európai Unióban 2020 második negyedévében
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2020. augusztus 31.Kutatás
A turizmusban működő vállalkozások helyzete a koronavírus-járványt követő időszakban

Elemzésünkben a turizmusban tevékenykedő cégek között végzett online kérdőíves felmérésünk eredményeit ismertetjük. A kérdőívünkre 2020. júliusában 309 turizmusban tevékenykedő vállalkozás válaszolt. A válaszadó cégek 43 százaléka foglalkozik szálláshely-szolgáltatással, 47 százaléka vendéglátással, 24 százaléka pedig utazásközvetítéssel és -szervezéssel.

Bővebben >>>

2020. augusztus 18.Hír
A szakképzés kutatás kérdőívére válaszolók közül 11-en Media Markt ajándékkártyát kaptak

A GVI tavasszal online kérdőíves felmérést végzett a szakközépiskolában vagy szakgimnáziumban tanuló végzős diákok között. A kérdőívre válaszolók között 11 darab 10 ezer forint értékű Media Markt ajándékkártyát sorsoltunk ki.

A nyertesek a következők:

nyertes neve

lakhelye

B. Nelli

Baja

H. Julianna

Hajdúböszörmény

K. Benjámin

Felsőpakony

K. Benjámin

Adony

N. Hajnalka

Ászár

K. Boglárka

Mátészalka

T. Vivien

Szentmártonkáta

K. Viktor

Szigetbecse

V. Balázs

Debrecen

N. Máté

Beled

G. Tibor

Fülöpszállás

Köszönjük, hogy válaszaikkal segítették a munkánkat!

A szakképzés kutatás korábbi eredményei itt érhetők el:

2019-es év:

https://gvi.hu/kutatas/566/szakkepzes-2019

2018-as év:

https://gvi.hu/kutatas/549/szakkepzes-2018

Bővebben >>>

2020. augusztus 14.Kutatás
A hazai kis- és középvállalkozások adminisztratív terhei egy kérdőíves vállalati adatfelvétel eredményei alapján

Elemzésünk célja a hazai kis- és középvállalkozások adminisztratív terheinek vizsgálata. A vállalkozások adminisztratív feladatokkal kapcsolatos benyomásait, illetve ezek becsült költségét részletesen összevetjük az egyes konkrét feladattípusokhoz tartozó munkaerő-, munkaidő-, illetve az ezek alapján meghatározott bérköltség jellegű ráfordításokkal.

A kutatás az MKIK és az Információs és Technológiai Minisztérium együttműködése keretében zajlott.

Bővebben >>>

2020. augusztus 12.Kutatás
A GVI 2020. júliusi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

A 2020. júliusi negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésünkben 407 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. Az adatfelvétel eredményei szerint Magyarországon az üzleti bizalom szintje a tavaszi mélyponthoz viszonyítva javult, 2020 áprilisához képest a Negyedéves Konjunktúramutató -18-ról -6 pontra emelkedett. A 2010-ben megkezdett felmérés történetében az előző negyedévben fordult elő először, hogy negatív tartományba került a mutató, ami az emelkedés ellenére továbbra is fennáll.

Az áprilisi eredményeket nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok, a júliusi adatok pedig már a kijárási korlátozások feloldását követő újraindulással kapcsolatos tapasztalatokat is mutatják. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Bővebben >>>

2020. augusztus 10.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében – érintettség és válságkezelő intézkedések

Elemzésünkben a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezőket, valamint a vállalatok koronavírus-járvány gazdasági hatásaira adott reakcióit, válságkezelési eszközeit és az állami intézkedések alkalmazását vizsgáljuk. Az elemzésünkben szereplő adatok az akadályozó tényezők esetében a GVI előző négy féléves konjunktúrafelvételeiből, az elemzés többi fejezete során pedig a GVI legfrissebb féléves konjunktúrafelvételéből származnak: 2020 áprilisában összesen 2891 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások időszakában. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Bővebben >>>

2020. július 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • A koronavírus-járvány hatása a vállalkozások működésére
  • A koronavírus-járvány kezelésére bevezetett munkaerőpiaci intézkedések Európában
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2020. június 30.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Válságkezelési eszközök alkalmazása - A koronavírus-járvány gazdasági hatásaira adott vállalati reakciók

  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2020. június 10.Kutatás
A GVI 2020. áprilisi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 300 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A 2020. áprilisi adatfelvétel eredményei szerint Magyarországon az üzleti bizalom szintje jelentősen csökkent, 2020 januárjához képest a Negyedéves Konjunktúramutató 32-ről -18 pontra csökkent (lásd 1.1. ábra). A 2010-ben megkezdett felmérés történetében ez az első alkalom, hogy negatív tartományba került a mutató, illetve a jelenleg tapasztalható visszaesés az eddigi legnagyobb mértékű két adatfelvételi időpont között.

Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások időszakában. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik

Bővebben >>>

2020. június 2.Kutatás
Fejlődő és leszakadó járások - 2017

Az MKIK GVI által kialakított Járási Fejlettségi Mutató (JFM_19) legfrissebb értékei alapján szeretnénk újra betekintést adni a 174 magyar járás fejlettségi különbségeire. Sajnos arról, hogy milyen változások következtek be az utóbbi években nem tudunk teljes képet adni, mivel a KSH által gyűjtött és publikált mutatók köre és azok módszertana is változott időközben.

Azonban az új módszertan szerint is az adatok arra mutatnak, hogy a legfejlettebb járások a főváros és agglomerációján kívül szinte kizárólag Nyugat-, és Közép-Dunántúliak. Érdekesség, hogy a JFM_19 esetében a Győri járás rendelkezik a legmagasabb értékkel nem pedig Budapest kerületei; utóbbi rosszabb vállalkozással kapcsolatos és magasabb tartós álláskeresők rátájának köszönhetően. A többi régióból csak nagyvárosi járások (Kecskeméti, Pécsi, Debreceni, Nyíregyházai) tartoznak a legfejlettebb 25 közé.

Az öt legfejletlenebb járás közül négy észak-magyarországi és észak-alföldi. A Dél-Dunántúl egyes járásai is a legfejletlenebbek közé tartoznak (Csurgói, Barcsi, Sellyei, Tabi), ami arra mutat, hogy a magyarországi nagyrégiók között a Dunántúlon belül a legnagyobbak a fejlettségi különbségek.

Bővebben >>>