Szűrő
  • Kutatási területek
    • További kutatások
  • Kutatás éve
  • Kapcsolódó dokumentumok
Kutatásaink
2020. augusztus 10.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében – érintettség és válságkezelő intézkedések

Elemzésünkben a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezőket, valamint a vállalatok koronavírus-járvány gazdasági hatásaira adott reakcióit, válságkezelési eszközeit és az állami intézkedések alkalmazását vizsgáljuk. Az elemzésünkben szereplő adatok az akadályozó tényezők esetében a GVI előző négy féléves konjunktúrafelvételeiből, az elemzés többi fejezete során pedig a GVI legfrissebb féléves konjunktúrafelvételéből származnak: 2020 áprilisában összesen 2891 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások időszakában. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Bővebben >>>

2020. július 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • A koronavírus-járvány hatása a vállalkozások működésére
  • A koronavírus-járvány kezelésére bevezetett munkaerőpiaci intézkedések Európában
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2020. június 30.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Válságkezelési eszközök alkalmazása - A koronavírus-járvány gazdasági hatásaira adott vállalati reakciók

  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2020. június 10.Kutatás
A GVI 2020. áprilisi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 300 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A 2020. áprilisi adatfelvétel eredményei szerint Magyarországon az üzleti bizalom szintje jelentősen csökkent, 2020 januárjához képest a Negyedéves Konjunktúramutató 32-ről -18 pontra csökkent (lásd 1.1. ábra). A 2010-ben megkezdett felmérés történetében ez az első alkalom, hogy negatív tartományba került a mutató, illetve a jelenleg tapasztalható visszaesés az eddigi legnagyobb mértékű két adatfelvételi időpont között.

Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások időszakában. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik

Bővebben >>>

2020. június 2.Kutatás
Fejlődő és leszakadó járások - 2017

Az MKIK GVI által kialakított Járási Fejlettségi Mutató (JFM_19) legfrissebb értékei alapján szeretnénk újra betekintést adni a 174 magyar járás fejlettségi különbségeire. Sajnos arról, hogy milyen változások következtek be az utóbbi években nem tudunk teljes képet adni, mivel a KSH által gyűjtött és publikált mutatók köre és azok módszertana is változott időközben.

Azonban az új módszertan szerint is az adatok arra mutatnak, hogy a legfejlettebb járások a főváros és agglomerációján kívül szinte kizárólag Nyugat-, és Közép-Dunántúliak. Érdekesség, hogy a JFM_19 esetében a Győri járás rendelkezik a legmagasabb értékkel nem pedig Budapest kerületei; utóbbi rosszabb vállalkozással kapcsolatos és magasabb tartós álláskeresők rátájának köszönhetően. A többi régióból csak nagyvárosi járások (Kecskeméti, Pécsi, Debreceni, Nyíregyházai) tartoznak a legfejlettebb 25 közé.

Az öt legfejletlenebb járás közül négy észak-magyarországi és észak-alföldi. A Dél-Dunántúl egyes járásai is a legfejletlenebbek közé tartoznak (Csurgói, Barcsi, Sellyei, Tabi), ami arra mutat, hogy a magyarországi nagyrégiók között a Dunántúlon belül a legnagyobbak a fejlettségi különbségek.

Bővebben >>>

2020. május 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Romló üzleti helyzet, recessziós várakozások - Az MKIK GVI 2020. áprilisi féléves konjunktúrafelvételének eredményei
  • Az európai gazdasági kilátások a koronavírus-járvány fényében
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2020. május 29.Kutatás
Az európai gazdasági kilátások a koronavírus-járvány fényében

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) alábbi elemzésében, amely az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adataira épül, bemutatjuk, várhatóan hogyan befolyásolja az EU tagállamok gazdasági helyzetét a koronavírus-járvány. A közegészségügyi megfontolások részeként lezárások, korlátozó intézkedéseket vezettek be az EU valamennyi tagállamában. Ezek tulajdonképpen megállították az uniós gazdaságot, és bár a lassulás mértéke eltér az egyes tagállamokban, a régió egészére 7,4 százalékos csökkenést jeleznek előre. Noha az előrejelzések szerint ezt egy 5 százalékos emelkedés követi 2021-ben, a GDP ennek ellenére sem tér vissza a járvány előtt várt szintjére. A hazánkra vonatkozó előrejelzések szerint Magyarországon enyhébb, -3,1 százalékos visszaesés várható.

Bővebben >>>

2020. május 25.Kutatás
Vállalati hitelezés Magyarországon 2011 és 2020 között

Elemzésünkben a hazai vállalkozások hitelfelvétellel kapcsolatos tevékenységét és tapasztalatait vizsgáljuk a GVI negyedéves konjunktúrafelvételeiből származó adatok alapján.

Az elemzés első felében a legutolsó negyedéves konjunktúrakutatás (2020. január) adatait ismertetjük, második felében pedig az elmúlt évtizedet jellemző hitelfelvételi trendeket mutatjuk be idősoros adatok segítségével. 2011 októbere óta ugyanis 16 alkalommal kérdeztünk rá a vállalkozások hitelfelvételi kritériumokkal kapcsolatos tapasztalataira, valamint 18 alkalommal arra, milyen hiteleket vettek fel a cégek. Ezen adatfelvételek során összesen 7129 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában.

Bővebben >>>

2020. május 13.Kutatás
Romló üzleti helyzet, recessziós várakozások – Az MKIK GVI 2020. áprilisi féléves vállalati konjunktúrafelvételének eredményei

A GVI tavaszi vállalati konjunktúravizsgálata 2891 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások időszakában. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Az eredmények szerint a Konjunktúramutató értéke 2020 áprilisában -25 ponton áll. Ez az érték a felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb. A 2019 októberi értékhez viszonyított 65 pontos visszaesés a legnagyobb mértékű csökkenés két adatfelvételi időpont között a vizsgálat történetében.

A bizonytalansági mutató értéke tizennégy ponttal emelkedett októberhez képest, jelenleg 60 ponton áll, ami a legmagasabb érték a felmérés története során. Ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése az adatfelvétel kezdete óta jelenleg a legkevésbé egyöntetű, azaz a járványhelyzetből adódó kiszámíthatatlanság a vállalatvezetői véleményekben is markánsan tükröződik.

Bővebben >>>

2020. április 30.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Vállalati hitelezés Magyarországon 2011 és 2020 között

  • A hazai vállalkozások által érzékelt problémák a koronavírus járvány kapcsán – nyitott válaszok elemzése

  • Nemzetközi tendenciák

Bővebben >>>