• Kapcsolódó dokumentumok
Kutatásaink
2022. június 9.Kutatás
Az orosz-ukrán háború magyar vállalkozásokra gyakorolt hatásai, következményei

Elemzésünkben azt vizsgáljuk, hogy a hazai vállalkozások az orosz-ukrán háború árnyékában milyen akadályozó tényezőkkel szembesültek az elmúlt félévben, illetve mely akadályozó tényezőktől tartanak az elkövetkező félévben az üzleti tevékenységük során. Ezen felül elemezzük, hogy az orosz-ukrán háború érinti-e a működésüket, és ha igen, milyen módon, valamint azt is, hogy a háború okozta problémák, kihívások milyen típusú cégeket érintenek leginkább.

A GVI 2022. áprilisi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 2022 áprilisában 351 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól.

A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

A GVI áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 2227 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az eredmények alapján a Konjunktúramutató értéke 2022 áprilisában +31 ponton áll. A mutató 2020. áprilisi -25 pontos történelmi mélypontját követően másfél év alatt, 2021 októberére lényegében vissza emelkedett a koronavírus-járvány kitörését megelőző értékre, az elmúlt félévhez (+38 pont) képest azonban ismét csökkenést mutat. A mutató jelenlegi értéke (+31 pont), ami 3 ponttal magasabb, mint az egy évvel ezelőtti, 2021. áprilisi érték (+28 pont).

2022. április 30.Kutatás

Tartalom:

• Szakképzett pályakezdők munkaerőpiaci helyzete
  • A vállalkozások alig egyharmada vesz részt a rehabilitációs foglalkoztatásban – Megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatási helyzete Magyarországon

2022. március 31.Kutatás

Tartalom:

• A munkaerőhiány percepciója és a munkaerőhiányra adott reakciók a hazai vállalkozások körében
  • A hazai vállalkozások percepciója az áremelé VISSZA ssel és az infláció hatásaival kapcsolatban

2022. március 16.Kutatás

Jelen elemzés célja a hazai vállalkozásoknál tapasztalható munkaerőhiány mértékének, valamint annak megelőzési és kezelési lehetőségeinek feltárása. Az elemzés az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves vállalati konjunktúravizsgálatának 2022. januári eredményein alapul. A felmérésben 279 kis- és középvállalkozás (20–249 fő között) és 71 nagyvállalkozás (250 fő felett) vett részt.

2022. március 8.Kutatás
A hazai vállalkozások percepciója az áremeléssel és az infláció hatásaival kapcsolatban

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) kutatásában 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozás válaszolt azzal kapcsolatban, hogy tervez-e áremelést, ha igen, milyen mértékűt, milyen tényezők teszik szükségessé az áremelést, valamint a jelenleg tapasztalható infláció milyen hatással lesz a várható forgalomra és nyereségre. Az adatok a GVI 2022. januári negyedéves konjunktúrafelvételéből származnak.

2022. február 28.Kutatás

Tartalom:

• A GVI 2022. januári negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei
  • Általános iskolások pályaválasztása 2021 – összefoglaló

2022. február 17.Kutatás
Megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatási helyzete Magyarországon

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a hazai vállalkozások megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatásával kapcsolatos tapasztalatait vizsgálja. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI 2021. októberi féléves konjunktúrafelvételéből származnak, mely során 1017 hazai, legalább 10 főt foglalkoztató vállalkozás válaszolt kérdéseinkre.