Kutatásaink
2012. május 31.Kutatás éve: 2012
KKV Körkép (2012. április)

Az előző év azonos időszakát, illetve az előző negyedévet figyelembe véve 2012 első negyedévében csökkent a magyar gazdaság teljesítménye. A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 0,7%-kal (a naptári hatás kiszűrésével 1,3%-kal) csökkent 2012. első három hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva, és az előző negyedévhez képest is 1,3%-os volt a visszaesés.
2012 első negyedévében tovább csökkent a kis és közepes vállalkozások jelenlegi üzleti helyzetére vonatkozó összes indikátor értéke, így jelenleg is alulmúlják az egy éve tapasztalt eredményeket. A jövőre irányuló várakozások a jelenre vonatkozó megállapításokkal ellenkező irányba változtak az elmúlt három hónap során: az indexek közül továbbra is csak a beruházási aktivitásé csökkent az előző negyedévhez képest, a többi mutató szintje emelkedett. Összességében a KKV Konjunktúraindex értékének stagnálása figyelhető meg 2012 áprilisában, amely így elmarad az elmúlt két év azonos időszakában mért szinttől. A Bizonytalansági Index az előző negyedévben regisztrált csökkenése után 2012 első három hónapjában ismét növekedett, ami azt jelenti, hogy fokozódott a vélemények különbözősége a kis és közepes vállalkozások jelenlegi és várható üzleti helyzetének megítélését illetően.
A megkérdezett kis- és közepes vállalkozások 67%-a rendelkezik valamilyen banki hitellel, ez az arány 4 százalékponttal volt magasabb a kérdés szempontjából legutolsó, 2011 októberi adatfelvételünkkor. A hitelek típusát tekintve megállapítható, hogy a cégek továbbra is leginkább forintban vannak eladósodva, és 2011 októberéhez képest 6 százalékponttal, mindössze 5%-ra csökkent a svájci frank hitellel rendelkező cégek aránya; emellett 4 százalékponttal, 37%-ra nőtt az euróban eladósodott vállalkozások aránya. Az elmúlt félév során a megkérdezett vállalkozások 19%-ával fordult elő, hogy egy banknál érdeklődtek a hitelfelvétel lehetősége iránt. Banki hitel iránt az elmúlt hat hónap során érdeklődő cégek 74% végül igényelt hitelt, és az érdeklődő vállalkozások 65%-a meg is kapta, vagy éppen elbírálás alatt van az igénylése. A cégek 14%-a végül a kedvezőtlen feltételek miatt nem vett fel hitelt, 12%-uk pedig azért, mert nem volt rá szükségük.

Kapcsolódó dokumentumok
  • Az eredmények összefoglalója (összefoglaló, pdf, 1.28 MB)
  • Fontosabb ábrák (ábra, xls, 600 KB)
  • A kutatás kérdőíve (kérdőív, doc, 108 KB)
  • A kis- és közepes vállalkozások üzleti helyzete és hitelfelvételük alakulása (tanulmány, pdf, 2.49 MB)
Kapcsolódó kutatási területKis- és középvállalkozások
Kapcsolódó címkevállalati adatfelvétel