Kutatásaink
2011. július 1.Kutatás éve: 2011
2011. júliusi negyedéves konjunktúra-felvételének eredményei

2011 júliusában hetedik alkalommal került sor az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves vállalati konjunktúra-felvételére. E vizsgálat során negyedévente összesen 400, a feldolgozóiparba, az építőiparba és a szolgáltatásokba sorolt céget keresünk fel, melyek reprezentálják a Magyarországon működő vállalkozások gazdasági teljesítményét és ágazati megoszlását.

A 2011. júliusi adatfelvétel eredményei szerint a magyar vállalkozások jelenlegi üzleti helyzetre vonatkozó konjunktúramutatói – a termelési szint indikátora kivételével – mind emelkedést mutattak 2011 júliusában, így csak részben tükrözik az előző negyedévhez képest kedvezőtlenebbé vált makrogazdasági helyzetet. A vállalatok rövid távú várakozásai azonban jelentős negatív irányú elmozdulást mutatnak: a várható üzleti helyzet megítélését kivéve a következő fél évre vonatkozó valamennyi mutató értéke csökkent. Mindezek következtében a GVI negyedéves Konjunktúraindexe tovább csökkent 2011. második negyedévében a januári csúcs után, és a Bizonytalansági Index is visszaesést mutat az előző negyedévi értékhez képest.

A kapacitáskihasználtság átlagos szintjének előző negyedéves emelkedése tovább folytatódott, így jelenleg 77%-on áll a mutató értéke. A rendelésállomány mutatója azt jelzi, hogy a magyarországi vállalatok termékei és szolgáltatásai iránti kereslet némileg nőtt 2011 első negyedévéhez képest. A termelési szint indikátorának 2009 utolsó negyedévében kezdődő emelkedő trendje már 2011 első negyedévében megtört, és a negatív tendencia a második negyedévben is folytatódott. A cégek beszámolói alapján az üzleti helyzet tekintetében két negyedév óta tartó javulás figyelhető meg.

A következő fél évben várható üzleti helyzetet az előző negyedévben megfigyelt várakozásoknál némileg kedvezőbben ítélik meg a vállalkozások: a cégek 33%-a számít jó, 13%-a pedig rossz üzleti helyzetre. A következő fél évben várható termelési szint mutatója jelentős visszaesést mutat az előző negyedévhez képest és az index immár a negatív tartományban tartózkodik. A következő fél év során az előző negyedévben megfigyeltnél kisebb mértékű létszámváltozásra lehet számítani a vállalkozások körében, és létszámbővítést főként a belföldre termelő cégek terveznek. A beruházási aktivitás alakulását tekintve az adatok visszaesést valószínűsítenek a következő hónapokra a Magyarországon működő vállalatok körében.

Kapcsolódó dokumentumok
  • A GVI 2011. júliusi negyedéves konjunktúra-felvételének eredményei (tanulmány, pdf, 112.01 KB)
  • Az elemzésben szereplő ábrák (adatbázis, xls, 188.5 KB)
Kapcsolódó kutatási területKonjunktúrakutatás
Kapcsolódó címkevállalati adatfelvétel