Kutatásaink
2011. szeptember 10.Kutatás éve: 2011
KKV körkép (2011. július)

Az előző év azonos időszakát, illetve az előző negyedévet figyelembe véve 2011 második negyedévében lassult a magyar gazdaság növekedése. A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 1,5%-kal (a naptári hatás kiszűrésével szintén 1,5%-kal) növekedett 2011. második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg az előző negyedévben 2,5%-os volt a bővülés. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez képest nem növekedett a bruttó hazai termék, míg 2011. első negyedévében 0,3%-kal bővült a gazdaság.

A kis és közepes vállalkozások konjunktúramutatóiban csak részben tükröződik a kedvezőtlenebbé vált makrogazdasági helyzet: a jelenlegi üzleti helyzetre vonatkozó indikátorok közül csak a termelési szint és a rendelésállomány mutatói csökkentek, míg a többi emelkedni tudott. Továbbá a mutatók – a rendelésállomány és a termelési szint indikátorát leszámítva – mind magasabb értéket értek el 2011 második negyedévében, mint egy évvel korábban. A jelenlegi helyzet megítélésének ambivalens alakulásával ellentétben a kis és közepes vállalkozások rövid távú várakozásaiban szinte egyöntetűen negatív irányú a változás 2011 nyarán: a következő fél évre vonatkozó valamennyi mutató értéke csökkent, kivéve a várható üzleti helyzet megítélését, amely némiképp emelkedni tudott. Mindezek fényében a KKV Konjunktúraindex értékének csökkenése figyelhető meg 2011. második negyedévében. A Bizonytalansági Index az előző negyedévi csúcshoz képest valamelyest visszaesett, ami azt jelzi, hogy csökkent a vélemények különbözősége a kis és közepes vállalkozások jelenlegi és várható üzleti helyzetének megítélését illetően.

Kapcsolódó dokumentumok
  • Fontosabb ábrák (ábra, xls, 467 KB)
  • A kutatás kérdőíve (kérdőív, pdf, 29.26 KB)
  • KKV Körkép - A kis- és közepes vállalkozások üzleti helyzete, a lánctartozás, a késedelmes fizetések és a hitelfelvételek alakulása (tanulmány, pdf, 440.2 KB)
Kapcsolódó kutatási területKis- és középvállalkozások
Kapcsolódó címkevállalati adatfelvétel