Online adatbázisok
Hol tartunk a 2020-as válságban? - régiós összehasonlítás

Az ábra a 2020-ban kitört koronavírus-járvány Magyarország, illetve a régió többi országának gazdaságára gyakorolt hatását hasonlítja össze egymással. Ennek indikátoraként a GDP negyedéves változását használja a válság kezdetéhez képest, az azóta eltelt negyedévekben.

A koronavírus-járvány hatására 2020 első félévében kialakuló gazdasági válság Magyarországot a régióhoz, Németországhoz és az EU-27 átlagához viszonyítva is súlyosabban érintette: az első negyedévhez képest a második negyedévben 15 százalékos GDP visszaesés következett be. 2021 második felére a régió összes országa és az EU-27 átlag is meghaladta a GDP 2020. első negyedévi szintjét, kiváltképpen Szlovéniában volt gyors ütemű a visszapattanás (7 százalék). Magyarországon 2023 harmadik negyedévében a GDP 6 százalékkal magasabb szinten állt a koronavírus-járvány következtében kialakuló gazdasági válság kezdetéhez (2020. I. negyedév) képest, Szlovéniában ez az adat 11 százalék, Lengyelországban 10 százalék, Romániában 9 százalék, Szlovákiában 7 százalék, az EU-27 átlag pedig szintén7 százalék. Ezen időszak alatt tehát a szlovén, a lengyel, a román és a szlovák GDP növekedési üteme is magasabb volt a magyarénál, valamint kevéssel az EU-27 átlaga is meghaladta azt.

Az ábra ötletét a tekintélyes brit gazdaságkutató intézet, a The National Institute of Economic and Social Research (NIESR) honlapja (www.niesr.ac.uk) inspirálta.