Szűrő
  • Kutatási területek
    • További kutatások
  • Kutatás éve
  • Kapcsolódó dokumentumok
Kutatásaink
2014. november 28.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

2014 októberében harmincnegyedik alkalommal került sor az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) vállalati konjunktúravizsgálatára, amely Magyarországon a legtöbb cégre kiterjedő konjunktúra-felvétel. Az idei októberi adatfelvétel 2.853 cég vezetőjének válaszain alapul és a vállalkozások üzleti helyzetéről, valamint rövid távú üzleti várakozásairól tájékoztat. Az alábbi elemzés az októberi adatfelvétel eredményeit összegzi úgy, hogy a válaszoló vállalatok mintája reprezentatívnak tekinthető gazdasági ág, régió és a foglalkoztatottak száma szerint. Az eredmények a 2012. évi recesszióhoz képest a 2014-re bekövetkezett fordulatról tudósítanak és az üzleti klíma további javulását vetítik előre. A magyarországi cégek üzleti várakozásai a tavaly óta mért javulás után még optimistábbá váltak, ami az elmúlt félévihez képest kedvezőbb üzleti klímát jelez.

Bővebben >>>

2014. november 13.Kutatás
Javuló várakozások – növekvő bizonytalanság. A 2014. októberi vállalati konjunktúra felvétel eredményei.

2012-ben a vártál nagyobb gazdasági visszaesés következett be Magyarországon (-1,8%), ezzel a termelés szintje újra távolabb került a válságot megelőző időszak színvonalától. A legnagyobb mértékű visszaesés 2012 IV. negyedévében következett be (-2,5% az előző év azonos időszakához képest, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok alapján). Azonban a GDP alakulásának tavalyi és idei évre vonatkozó, már elérhető adatai annak növekedéséről tudósítanak. A GVI vállalati konjunktúra vizsgálatának eredményei a pozitív irányú változások folyatódását jelzik. A GVI konjunktúra mutató értéke az áprilisi +30 pontról 2014 októberére +34 pontra nőtt.

Bővebben >>>

2014. november 5.Kutatás
Negatív változás a hazai cégek üzleti klímájában

A GVI 2014. októberi negyedéves konjunktúra-felvételének eredményei

Az MKIK GVI 2010-től méri fel negyedévente a magyar vállalkozások üzleti várakozásait 400 vállalatra kiterjedő mintán. A 2014. októberi adatfelvétel tanúsága szerint jelentősen romlott az üzleti bizalom szintje az előző negyedévhez képest. Ezzel megszakadt a tavaly októbertől megfigyelhető javuló tendencia. A GVI Negyedéves Konjunktúramutatója a júliusi 18 pontról 10 pontra csökkent, azonban még így is meghaladja az egy éve mért szintet (2013 októberében ez 5 pont volt). A Bizonytalansági Mutató értéke 35 pontos szinten áll, ami megegyezik a júliusi értékkel. Ez arra utal, hogy az üzleti várakozások romlása nem általános, csak a vállalkozások egy részére vonatkozik.

Bővebben >>>

2014. október 24.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az MKIK GVI legújabb tanulmányában a Beszerzési Menedzser Index (BMI) előrejelző képességét vizsgálta. A BMI az ipari termelési volumen változásának irányára nézve növekedés esetén pontosabban, míg csökkenés esetén kevésbé pontosan jelez előre. A változások mértékét is vizsgálva azonban látható, hogy az ipari termelés három hónappal későbbi értékeinek változásával szignifikáns kapcsolatban áll a BMI változása.

Bővebben >>>

2014. október 22.Kutatás
KKV Körkép (2014. október) - Csökkenő várakozások, stagnáló bizonytalanság

A 2014. októberi adatfelvétel tanúsága szerint a hazai KKV szektorban az üzleti bizalom szintje jelentősen romlott az előző negyedévben tapasztalthoz képest, ezzel megtört a 2014 év eleje tartó folyamatos javuló tendencia. A KKV Körkép Konjunktúramutatója a júliusi 18 pontról 9 pontra esett vissza. Fontos megjegyezni, hogy az egy évvel korábbi értéknél a mutató jelenlegi értéke viszont jelentősen magasabb (2013 októberében 2 pont volt). A Bizonytalansági Mutató pedig 36 pontos szinten áll, 1 ponttal alulmúlva a júliusi értéket; ez a bizonytalanság az év eleji megugrást követően stagnálására utal. A jelenlegi 36 pontos szint kis mértékben magasabb, mint az egy évvel ezelőtti érték (2013 októberében 31 volt), de elmarad a két évvel korábbitól (2012 októberében 44 pontot ért el). A Bizonytalansági Mutató értéke arra utal, hogy az aktuális tendencia nem egységesen érinti a KKV-kat, továbbra is csak a kis- és középvállalkozások egy része érzékeli azt.

Bővebben >>>

2014. október 2.Kutatás
A Beszerzési Menedzser Index és az ipari termelési volumenindex idősorai közötti kapcsolatok

A GVI ebben a tanulmányában a Beszerzési Menedzser Index előrejelző képességét vizsgálta. A BMI előrejelzése az ipari termelési volumen változásának irányára nézve növekedés esetén pontosabban, míg csökkenés esetén kevésbé pontosan jelez előre. A változások mértékét is vizsgálva azonban látható, hogy az ipari termelés három hónappal későbbi értékeinek változásával szignifikáns kapcsolatban van a BMI változása.

Bővebben >>>

2014. szeptember 23.Kutatás
Általános iskolások pályaválasztása 2014

A tanulmány a pályaválasztás előtt álló, hetedik osztályos általános iskolás tanulók továbbtanulás és szakmaválasztás iránti érdeklődését vizsgálja. Az eredmények a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos pályaorientációs vizsgálatának eredményein alapulnak, melynek során összesen 9.336 hetedik osztályos tanuló töltötte ki kérdőívünket. Eredményeink azt mutatják, hogy a megkérdezett diákok több, mint 80%-a érettségit, vagy felsőfokú végzettséget szeretne szerezni tanulmányai során.

Bővebben >>>

2014. szeptember 20.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2014. júliusi KKV Körkép felvételének tanúsága szerint a hazai KKV szektorban az üzleti bizalom szintje tovább javult az előző negyedévben tapasztalthoz képest, így már három egymást követő negyedévben mutatunk ki javuló üzleti klímát. Mivel a mutatók szerint az üzleti bizalom 2014 második negyedévében is folytatja a 2013 utolsó negyedéve óta tartó javulást, a kutatás történetében, tehát 2005 óta a legkedvezőbb szintre ért a GVI KKV Körkép Konjunktúramutatója. Emellett a Bizonytalansági Mutató értéke arra utal, hogy az aktuális tendencia nem egységes az üzleti szférában, a fellendülés továbbra is csak a gazdaság egy részét érinti, nem érzékeli azt az összes vállalat.

Bővebben >>>

2014. augusztus 20.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2014. júliusi konjunktúra-felvételének tanúsága szerint Magyarországon az üzleti bizalom szintje tovább javult az előző negyedévben tapasztalthoz képest, így már három egymást követő negyedévben mutatunk ki növekvő üzleti bizalmat. Mivel a mutatók szerint az üzleti bizalom 2014 második negyedévében is folytatja a 2013 utolsó negyedéve óta tartó javulást, a kutatás történetében, tehát 2010 óta a legkedvezőbb szintre ért a GVI Negyedéves Konjunktúramutatója. Emellett a Bizonytalansági Mutató értéke arra utal, hogy az aktuális tendencia nem egységes az üzleti szférában, a fellendülés továbbra is csak a gazdaság egy részét érinti, nem érzékeli azt az összes vállalat.

Bővebben >>>

2014. augusztus 14.Kutatás
KKV Körkép (2014. július) - Pozitív változás a KKV szektor üzleti környezetében

A 2014. júliusi adatfelvétel tanúsága szerint a hazai KKV szektorban az üzleti bizalom szintje tovább javult az előző negyedévben tapasztalthoz képest, így már három egymást követő negyedévben mutatunk ki növekvő üzleti bizalmat. A KKV Körkép Konjunktúramutatója az áprilisi 10 pontról 18 pontra emelkedett. A jelenlegi 18 pont a kutatás kezdete (2005) óta a legmagasabb érték, hasonló szinten utoljára 2011 elején állt a mutató (2011 januárjában 15 pontot ért el). A Bizonytalansági Mutató 37 pontos szinten áll, 1 ponttal alulmúlva az áprilisi értéket; ez a bizonytalanság stagnálására utal az év eleji megugrást követően. A jelenlegi 37 pontos szint hasonló az egy évvel korábbi értékhez (2013 júliusában 36 ponton állt a mutató) de elmarad a két évvel korábbi értéktől ( 2012 júliusában 42 pont volt). A Bizonytalansági Mutató értéke arra utal, hogy az aktuális tendencia nem egységesen érinti a KKV-kat, továbbra is csak a kis- és középvállalkozások egy részét érinti, a többiek még nem érzékelik.

Bővebben >>>