Kutatásaink
2011. május 23.Kutatás éve: 2011
KKV körkép (2011. április)

Az előző év azonos időszakát, illetve az előző negyedévet figyelembe véve 2011 első három hónapjában enyhén gyorsult a magyar gazdaság növekedése. A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2,4%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 2,3%-kal növekedett 2011. első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg az előző negyedévben 1,9%-os volt a bővülés. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez képest 0,7%-kal növekedett a bruttó hazai termék, míg 2010. negyedik negyedévében 0,5%-kal bővült a gazdaság.

A kis és közepes vállalkozások konjunktúramutatóiban is tükröződik a kedvezőbbé vált makrogazdasági helyzet: a jelenlegi üzleti helyzetre vonatkozó összes indikátor emelkedett az előző negyedévhez képest, és valamennyi mutató magasabb értéket ért el 2011 első negyedévében, mint egy évvel korábban. A jelenlegi helyzet megítélésével ellentétben a kis és közepes vállalkozások rövid távú várakozásaiban egyöntetű negatív irányú változás következett be 2011. elején: a következő fél évre vonatkozó valamennyi mutató értéke csökkent. Ennek köszönhetően a KKV Konjunktúraindex értékének csökkenése figyelhető meg 2011. első negyedévében, a Bizonytalansági index emelkedése pedig azt jelzi, hogy nőtt a vélemények különbözősége a kis és közepes vállalkozások jelenlegi és várható üzleti helyzetének megítélését illetően; a felmérés során még soha nem voltak ennyire bizonytalanok a jövőt illetően a kkv-k.

Az új személyi jövedelemadó törvény a 230 ezer forint alatt kereső, gyermeket még nem, vagy már nem nevelő dolgozókat hátrányosan érintette. Eredményeink szerint a kis- és közepes vállalkozások 82%-ánál találunk olyan dolgozót, akinek a reáljövedelme csökkenhet az adórendszer 2011-ben bevezetett változtatása következtében. A cégek 52%-a saját bevallása szerint teljesen, további 19%-a pedig részben kompenzálta a dolgozók kieső bérét. A maradék 29% azonban egyáltalán nem kárpótolta az érintett dolgozókat jövedelmük csökkenéséért. A vállalkozások 77%-a béremeléssel, 29%-a a béren kívüli juttatásokat növelve kompenzálta a kieső bért.

Kapcsolódó dokumentumok
  • Az új szja törvénnyel kapcsolatos béralkalmazkodási lépések a kis- és közepes vállalkozások körében - az adatfelvétel adhoc blokkjából készült újságcikk (összefoglaló, pdf, 29.32 KB)
  • Az új SZJA törvény hatása a kis- és közepes vállalkozásokra - az adatfelvétel adhoc blokkjából készült elemző tanulmány (tanulmány, pdf, 296.39 KB)
  • A tanulmány fontosabb ábrái (ábra, xls, 444.5 KB)
  • Az adatfelvétel kérdőíve (kérdőív, pdf, 25.45 KB)
  • KKV Körkép - A kis- és közepes vállalkozások üzleti helyzete, valamint az új személyi jövedelemadó törvény hatása a vállalkozásokra (tanulmány, pdf, 358.29 KB)
Kapcsolódó kutatási területKis- és középvállalkozások
Kapcsolódó címkevállalati adatfelvétel