Hírfolyam
2013. július 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

A GVI legújabb kutatásának célja az volt, hogy egy, a gimnáziumok 9-12. osztályát végzők körében folytatott adatfelvételre alapozva képet kapjunk a diákok továbbtanulási szándékairól és arról, hogy e szándékok mennyire változnak a gimnáziumok és a tanulók néhány jellemzője szerint. Ehhez egy rövid önkitöltős kérdőívet állítottunk össze és a gimnáziumok több szempont alapján kiválasztott mintáját kerestük fel. Mindezzel együtt a minta kialakításánál nem törekedhettünk arra, hogy a minta valamilyen előre kiválasztott szempont (pl. gimnáziumok felvételi arányszám szerinti sorrendje, területi elhelyezkedése, vagy a tanulók összetétele) szerint arányos legyen. A kiválasztás során a gimnáziumokat a felvételi arányszámok szerint két csoportba - elitgimnázium, nem elitgimnázium - soroltuk, illetve a budapesti gimnáziumok mellett több vidéki gimnáziumot is kiválasztottunk.

A vizsgálatra 2013. április 23. és június 26. között került sor, a középiskolai rangsor alapján kvótás módszerrel kiválasztott hat budapesti és vidéki gimnáziumban a diákok papír alapú, valamint online - számítógéppel vagy okostelefonnal megválaszolható - kérdőívet töltöttek ki. Eredményeink 592 gimnazista válaszain alapulnak.

Bővebben >>>

2013. július 1.Kutatás
Változatlan a magyar vállalkozások üzleti klímája

2013. júliusában lényegében változatlanul alakult a GVI negyedéves Konjunktúra Indexe az idei év korábbi eredményeihez képest: a januári és áprilisi 9 pont után 10 pontot ért el. Ezzel stagnálásba váltott a 2012. év végét jellemző javulás. A GVI Bizonytalansági Index bár a korábbi felvételekhez képest a legalacsonyabb szintre süllyedt, továbbra is magas szinten áll, ami azt jelzi, hogy még mindig jelentősek az eltérések a jelenlegi és várható üzleti helyzet tekintetében a vállalatok között

Bővebben >>>

2013. június 18.Kutatás
A Bács-Kiskun megyei, pályaválasztás előtt álló tanulók szakmák iránti érdeklődésének felmérése – 2013

A tanulmány célja feltérképezni a Bács-Kiskun megyei, pályaválasztás előtt álló általános iskolás tanulók továbbtanulás és szakmaválasztás iránti érdeklődését, valamint szüleik pályairányítási szándékát. A kutatás 2012-ben kezdődött el a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) kezdeményezésére, 2013-ban pedig kibővítve folytatódott. Az adatfelvétel idén már az összes, Bács-Kiskun megyei település általános iskoláira kiterjedt, így jóval több megkérdezettet sikerült utolérni: 2967 tanuló és 2806 szülő töltötte ki a kérdőíveket, adatbázisunk és az alábbi elemzés tehát ennyi válaszon alapul. 2013-ban módszertani változtatásokat is végrehajtottunk. Mind a tanulói, mind a szülői kérdőív hosszabb lett és részletesebb, és a szakképzés mellett a felsőfokú oktatás is hangsúlyosabban jelenik meg bennük, így teljesebb képet kaphatunk vizsgálatunk tárgyáról, a pályaorientációról. Idén különböző háttérváltozók is szerepeltek a kérdezés során, így ezek segítségével lehetővé vált a részletesebb, kisebb csoportokra vonatkozó elemzés, valamint különböző összefüggések feltárása. Emellett az idei adatfelvétel soránarra is lehetőségünk nyílt, hogy a tanulók válaszait összekapcsoljuk szüleik válaszaival, így meg tudtuk vizsgálni, hogy mely kérdéskörökben adnak a leginkább eltérő, illetve a leginkább hasonló válaszokat a diákok és szüleik.

Bővebben >>>

2013. június 4.Kutatás
KKV Körkép adatbázis, 2005-2011

A GVI Magyarországon először teszi elérhetővé egy vállalati konjunktúra vizsgálat elemi adatait.

A KKV Körkép az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2005 januárja óta tartó kutatássorozata a kis- és közepes vállalkozások üzleti helyzetének, rövid távú kilátásainak feltárására és e cégcsoport üzleti helyzetét befolyásoló gazdasági és intézményi tényezők és hatások felmérésére. E vizsgálat során negyedévente összesen 300, a feldolgozóipar, az építőipar és a szolgáltatások területén működő céget kérdezünk meg. A minta negyedévről negyedévre azonos szerkezetű marad, a megkérdezett vállalatok reprezentálják a kis- és közepes cégek csoportjának gazdasági teljesítményét és ágazati megoszlását. A 2005 és 2011 közötti adatfelvételek főbb változóit tartalmazó adatbázis mindenki számára elérhető az alábbi linkeken.

Bővebben >>>

2013. június 4.Kutatás
A GVI becslése szerint 2013 májusban 40-41 ezer fővel csökkent a regisztrált álláskeresők száma

A GVI becslése szerint 2013 májusban jelentősen, mintegy 40-41 ezer fővel csökkent a regisztrált álláskeresők száma. Ezzel folytatódik a 2013 március óta megfigyelhető, alapvetően szezonális hatásokra visszavezethető, csökkenő tendencia.

Bővebben >>>

2013. június 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

A 2012-es évben több ponton is változott a bérek jogszabályi környezete. A változások a munkavállalók 74 százalékát érintették, az érintettség azonban jelentősen különbözik az egyes gazdasági ágakban. Az 5 és 50 fő közötti, érintett vállalatok 80 százaléka végrehajtotta az elvárt béremelést. Az elvárt béremelést végrehajtó vállalatoknak pedig a 93 százaléka kompenzálta az elvárt béremelésre jogosultak teljes körét, azaz a jogszabályi környezet változásában érintett valamennyi munkavállalót. Az MKIK GVI legújabb elemzése azt vizsgálja, hogy a jogszabályi környezet változásának eredményeképpen megnövekedett vállalati terhek milyen hatást gyakoroltak a kisvállalkozások foglalkoztatási helyzetére. Az elemzések szerint, ha az elvárt béremelés kötelező lett volna és nem kapcsolódott volna hozzá bérkompenzáció, akkor a kisvállalkozásoknál állások szűntek volna meg, csökkent volna a foglalkoztatás. Az elvárt béremelés formája (nem kötelező jellege) és a bérkompenzáció intézménye miatt azonban ez nem így történt: az elvárt béremelés, amelyet a bérkompenzáció intézménye részben semlegesített, nem vezetett állások megszűnéshez, inkább újonnan létrejövő munkahelyek megteremtését nehezítette meg.

Bővebben >>>

2013. május 29.Kutatás
KKV Körkép (2013. április) - Javuló üzleti helyzet, bizonytalan kilátások

A KSH előzetes adatai szerint 2013 első negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján a bruttó hazai termék az előző év azonos időszakához képest 0,3%-kal csökkent, azonban az előző negyedévhez viszonyítva már 0,7%-os növekedés figyelhető meg.
2013 első negyedévében egységes képet mutatnak a kis- és közepes vállalkozások aktuális helyzetére vonatkozó indikátorok. Az előző negyedévhez képest némileg növekedett az összes jelen helyzetre vonatkozó indikátor. A jövőre irányuló várakozások ugyanakkor nem tükrözik vissza ezt az optimizmust, különösen a várható beruházási aktivitás esetében szembetűnő az erőteljes visszaesés.
Ezek az ellentétes hatások összességben azt eredményezik, hogy a KKV Konjunktúraindex értéke az előző adatfelvétel során tapasztalt erősebb emelkedés után megtorpant: bár értéke még mindig emelkedik, de sokkal kisebb mértékben, mint az előző negyedévben. A Bizonytalansági Index valamelyest csökkent, vagyis a vélemények különbözősége csökkenni kezdett a kkv-k körében jelenlegi és várható üzleti helyzetük megítélését illetően.
A banki hitellel rendelkező kis- és közepes vállalkozások aránya folyamatosan csökken 2011 októbere óta, jelenleg 62%-os értéket vesz fel. A hitelek típusát tekintve megállapítható, hogy a cégek továbbra is leginkább forintban vannak eladósodva. Az euróban és svájci frankban felvett hitellel rendelkező vállalkozások aránya jelentősen csökkent 2012 áprilisa óta, jelenleg 25% illetve 1,1% az ilyen hitellel rendelkező kkv-k aránya.
Az elmúlt félév során a megkérdezett vállalkozások 17%-ával fordult elő, hogy egy banknál érdeklődtek a hitelfelvétel lehetősége iránt, ami két százalékponttal alacsonyabb arány, mint 2012 áprilisában volt.

Bővebben >>>

2013. május 6.Kutatás
2013 áprilisában jelenősen nőtt a regisztrált álláskeresők száma tavaly áprilishoz képest

A regisztrált álláskeresők számának várható alakulása Magyarországon – 2013 április

A GVI becslése szerint 2013 áprilisában mintegy 40 ezer fővel csökkent a regisztrált álláskeresők száma márciushoz képest. Ez egyben azt is jelenti, hogy tavaly áprilishoz képest idén áprilisban jelentősen - mintegy 24,2-25,9 ezer fővel - emelkedett a regisztrált álláskeresők száma. Ezzel az előző két évre jellemző csökkenő tendencia újra növekedésbe fordult.

Bővebben >>>

2013. május 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

2013 áprilisában harmincegyedik alkalommal került sor az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) vállalati konjunktúra-vizsgálatára, amely több mint 14.000 cég megkeresésével készül minden évben áprilisban és októberben, a területi kamarák közreműködésével. Magyarországon ez a legkiterjedtebb, legtöbb céget felmérő vállalati konjunktúravizsgálat. A kutatás része a Eurochambres mintegy 14 millió vállalkozásra kiterjedő európai konjunktúravizsgálatának. Ez év áprilisában a megkeresett vállalkozások közül 3.500 cégnél töltötték ki kérdőívünket - vizsgálatunk ennyi vállalati vezető válaszain alapul.

A GVI konjunktúramutató az októberi 1,9 pontról, 2,3 pontos emelkedést követően 4,2 pontra emelkedett. Ez továbbra is gyenge pozitív értékként jellemezhető, amit az is aláhúz, ha az adatokat az egyes évek áprilisi szintjeihez hasonlítjuk: ez a második legalacsonyabb érték a vizsgálat kezdete (1998) óta. A bizonytalansági mutató értéke 43,6 pontos szinten áll. Ez arra utal, hogy az üzleti szférán belül továbbra sem egyértelmű, vagy egyöntetű az eddigi tendenciák megítélése. Mindemellett a magyar gazdaság jelenlegi teljesítményére vonatkozó, már rendelkezésre álló adatok, valamint a GVI konjunktúravizsgálat adatai az idei évet övező bizonytalanság kismértékű csökkenésére hívják fel a figyelmet.

Bővebben >>>

2013. április 30.Kutatás
Szakiskola - 2013

A kutatási program a szakképzési beiskolázási keretszámok meghatározásához kíván segítséget nyújtani a megyei fejlesztési és képzési bizottságoknak (MFKB-k) a rendelkezésre álló elemzési és becslési lehetőségek mellett. A kutatás során az MKIK GVI a 2013-ban lebonyolításra került, a munkaerő-kereslet különböző szereplőit (mikro-, kis-, közepes- és nagyvállalatok) és a pályakezdő szakképzettek elhelyezkedési lehetőségeit felmérő nagymintás empirikus adatfelvételek eredményeit használta fel. Ezen adatok alapján készítettünk becsléseket a szakképzettek iránti várható keresletről és összehasonlítottuk azt a szakiskolák 2016-ban várható kibocsátásával, illetve jellemeztük a pályakezdő szakmunkások munkaerő-piaci helyzetét, elhelyezkedési lehetőségeit, valamint szakmájukról, munkájukról alkotott véleményüket.

Bővebben >>>