Hírfolyam
2014. január 8.Kutatás
2013 decemberében nőtt a regisztrált álláskeresők száma - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013 decemberében a regisztrált álláskeresők számának mintegy 1,6 ezer fős növekedésére számítunk. A szezonális hatásoktól megtisztított adatok alapján a regisztrált álláskeresők számának 6,8 ezer fős növekedését becsüljük a novemberi szinthez képest.

Bővebben >>>

2014. január 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara megbízásából 2013-ban kérdőíves felmérést készített az Európai Unió és az USA közötti tervezett szabadkereskedelmi egyezmény megítéléséről. A kutatás a magyarországi vállalatoknak a szabadkereskedelmi egyezményről kialakított véleményét mérte fel. Az egyezmény egy kétoldalú kereskedelmi megállapodás, amely az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között jönne létre, hogy a meglévő kereskedelmi akadályokat lebontsák, a különböző technikai, műszaki, jogi szabályozásokat egymással harmonizálják. A felmérés során 242 cég online töltötte ki a kérdőívet, 231 céget pedig az MKIK GVI által megbízott adatfelvevő munkatársak kerestek fel telefonon. Így összesen 473 vállalat került a mintába.

Jelen elemzésben arra fókuszáltunk, hogy hogyan tér el az importtevékenységet és/vagy exporttevékenységet folytató, illetve az USA-val bármilyen kapcsolatot létesítő vagy nem létesítő vállalatok véleménye a szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban. Az eredmények szerint a tervezett szabadkereskedelmi egyezmény a vállalatok viszonylag széles körében ismert: a megkérdezettek 57%-a már hallott róla. A vállalatok szerint az egyezmény megvalósulása esetén annak hatásai inkább a releváns ágazati környezetben jelennének meg, mint a saját vállalkozásuk esetében érvényesülnének. Mind az ágazati, mind a saját vállalati környezetben a cégek többsége nem számol azzal, hogy egy ilyen egyezmény akár pozitív, akár negatív hatást gyakorolna. Az amerikai érdekeltségű vállalatoknál mind az ágazati, mind a saját vállalati környezet esetében a pozitív várakozások dominálnak, ebben a csoportban kevesebb a bizonytalanok, a hatást nem feltételezők és a negatív következményekkel számolók száma. Az utóbbi eredmények azonban az alacsony esetszám miatt nem általánosíthatók, fenntartással kezelendők.

Bővebben >>>

2014. január 1.Kutatás
A GVI 2014. januári negyedéves konjunktúra-felvételének eredményei

A 2014. januári adatfelvétel eredményei arra mutatnak, hogy az előző negyedévhez képest javult az üzleti bizalom a magyar vállalkozások körében. A GVI Negyedéves Konjunktúramutatója az októberi 5 pontról 8 pontra emelkedett, megközelítvén az egy évvel ezelőtt mért szintet (2013 januárjában 9 ponton állt a mutató). A Bizonytalansági Mutató értéke 32 pontos szinten áll, mindössze 1 ponttal felülmúlván az októberi értéket, amely jelentősen alacsonyabb, mint ahogy azt a felvétel során korábban tapasztaltuk. Ez arra utal, hogy bár az üzleti szférán belül továbbra sem egyértelmű, vagy egyöntetű a javuló tendenciák megítélése, a javulásra utaló vélemények egyöntetűbbé váltak.

Bővebben >>>

2013. december 12.Kutatás
Rövid távú munkaerő-piaci prognózis - 2014

2013 szeptemberében és októberében került sor a Nemzeti Munkaügyi Hivatal és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Nonprofit kft. "Rövidtávú munkaerő-piaci prognózis" kutatásának 2013. évi adatfelvételére, amelynek során az NMH és az MKIK GVI munkatársai 7108 cég vezetőjét kérdezték meg a munkaerő iránti jelenlegi és várható keresletükről. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek földrajzi elhelyezkedés és gazdasági ág együttes eloszlása és ezen belül létszám szerint. Az alábbiakban e kutatás eredményeit ismertetjük úgy, hogy a kutatási eredményeket összevetjük más adatforrások, becslések idevágó adataival.
Három év után pozitív elmozdulás látszik a vállalatok szubjektív üzletihelyzet-értékekésében - egy év alatt 5 százalékpontot növekedett a mutató értéke. 2013 őszén 16 százalékpontos többségben voltak azok a vállalatok, amelyek inkább kedvezően ítélik meg üzleti helyzetüket, azokkal szemben, amelyek kedvezőtlenül. A 2014-re vonatkozó üzleti várakozások optimistábbak, mint az elmúlt években bármikor - a mutató értéke közel 24 pont. Az optimizmus az egyéb gazdasági szolgáltatást nyújtó, a pénzügy területén tevékenykedő, illetve exportáló vállalatok várakozásaira vezethető vissza.

Bővebben >>>

2013. december 11.Kutatás
KKV Körkép (2013. október) - Kedvező üzleti helyzet, borús kilátások

A KKV Körkép az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2005 januárja óta negyedévente elemzi a kis- és közepes vállalkozások üzleti helyzetét, rövid távú kilátásait és e cégcsoport üzleti helyzetét befolyásoló gazdasági és intézményi tényezőket. E vizsgálat során negyedévente összesen 300, a feldolgozóipar, az építőipar és a szolgáltatások területén működő céget kérdezünk meg, és elemezzük az eredményeket. A minta negyedévről negyedévre azonos szerkezetű marad, a megkérdezett vállalatok reprezentálják a kis- és közepes cégek csoportjának gazdasági teljesítményét és ágazati megoszlását.

2013 harmadik negyedévében főleg pozitív képet mutatnak a kis- és közepes vállalkozások aktuális helyzetére vonatkozó indikátorok. Az előző időszakhoz képest minden, az aktuális helyzetre vonatkozó mutató növekedett. Ezzel szemben a jövőre irányuló várakozások negatív kilátásokat jeleznek, az összes mutató értéke erőteljesen visszaesett, különös tekintettel a várható beruházási és kapacitás-kihasználtsági szintre.

Ezek az ellentétes hatások összességben azt eredményezik, hogy a KKV Konjunktúraindex értékének az utolsó három időszakban történő emelkedése fordulóponthoz ért 2013 harmadik negyedévében. Az emelkedés után ebben az időszakban jelentősen csökkent a konjunktúramutató. A Bizonytalansági Index szintén csökkent 2013 júliusához képest, vagyis a vélemények különbözősége csökkent a kkv-k körében jelenlegi és várható üzleti helyzetük megítélését illetően.

Bővebben >>>

2013. december 6.Kutatás
2013 novemberében tovább folytatódott a regisztrált álláskeresők létszámának csökkenése - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013. novemberben a regisztrált álláskeresők számának mintegy 2,3 ezer fős csökkenése következett be. Ez csökkenés mögött a szezonális hatásoktól független tényezők állnak.

Bővebben >>>

2013. december 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) a KKV Körképben 2013 októberében a harminchatodik alkalommal vizsgálta meg a magyarországi kis- és közepes vállalati szektor üzleti helyzetét, kilátásait és az e cégek üzleti helyzetét befolyásoló tényezőket. A vállalkozások konjunkturális helyzetére vonatkozó kérdéseken kívül minden esetben olyan aktuális témákat, problémákat és az erre adott vállalati reakciókat vizsgálunk, amelyek fontos szerepet játszanak e vállalatcsoport alkalmazkodóképessége, jövedelmi helyzete és fejlődése szempontjából. A 2013. októberi felvétel során 299 cég vezetője válaszolt telefonon a kérdezőbiztosok által feltett kérdésekre.

Az eredmények szerint 2013 harmadik negyedévében pozitív képet mutatnak a kis- és közepes vállalkozások aktuális helyzetére vonatkozó indikátorok. Minden jelenlegi helyzetre vonatkozó indikátor növekedést mutatott az előző időszakhoz képest. Ezzel szemben a jövőre irányuló várakozások negatív kilátásokat jeleznek, hiszen ezek mind csökkentek. Ezek az ellentétes hatások összességben azt eredményezik, hogy a KKV Konjunktúraindex értéke csökkent, így 2013-as jelentős emelkedése negatív fordulóponthoz ért. A Bizonytalansági Index értéke csökkent az előző időszakhoz képest, vagyis a vélemények különbözősége mérséklődött a kkv-k körében a jelenlegi és várható üzleti helyzetük megítélését illetően.

Bővebben >>>

2013. november 7.Kutatás
2013 októberében tovább folytatódott a regisztrált álláskeresők létszámának csökkenése - A GVI becslése

A GVI becslése szerint 2013 októberében a regisztrált álláskeresők számának mintegy 18 ezer fős csökkenésére számítunk az előző hónaphoz képest. Ezt a csökkenést főleg nem szezonális hatások eredményezik.

Bővebben >>>

2013. november 1.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

2013 októberében harminckettedik alkalommal került sor az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) vállalati konjunktúra-vizsgálatára, amely több mint 14.000 cég megkeresésével készül minden évben áprilisban és októberben, a területi kamarák közreműködésével. Magyarországon ez a legtöbb céget felmérő vállalati konjunktúra-vizsgálat. A kutatás része az Eurochambres mintegy 14 millió vállalkozásra kiterjedő európai konjunktúra-vizsgálatának. Ez év októberében a megkeresett vállalkozások közül 3.514 cégnél töltötték ki kérdőívünket.

A GVI Konjunktúra Mutató az áprilisi +14 pontról, csaknem 10 pontos növekedést követően +23 pontra emelkedett. Ez közepesen magas értékként jellemezhető, utoljára 2010-ben állt hasonló szinten az indikátor. A bizonytalansági mutató értéke ezzel együtt nagyon magas, 55 pontos szinten áll. Ez utóbbi arra utal, hogy az üzleti szférán belül továbbra sem egyértelmű, vagy egyöntetű az erre az évre jellemző pozitív tendenciák megítélése. Sok vállalkozás üzleti helyzete nem javult, és várakozásaik sem pozitívak. Mindemellett a magyar gazdaság jelenlegi teljesítményére vonatkozó, már rendelkezésre álló adatok, valamint a GVI konjunktúra-vizsgálat adatai - az idei és a következő évet övező nagyfokú bizonytalanság közepette - emelkedő GDP-növekedési ütemet vetítenek előre

Bővebben >>>

2013. október 29.Kutatás
Magyarország régióinak társadalmi-gazdasági profilja

Az elmúlt 20 év gazdasági és társadalmi folyamatainak értékeléséhez többet kellene tudnunk arról, hogy a rendszerváltás után lezajlott társadalmi és gazdasági folyamatok hogyan érintették Magyarország különböző régióit. Arról, hogy egy tájegység, régió, vagy kistérség helyzete hogyan változott az eltelt 20-23 évben. Hogyan változtak az itt élők munkalehetőségei, jövedelme, hogyan alakult át az ipar szerkezete, a mezőgazdaság és egy adott térséget a felzárkózás vagy a leszakadás jellemzi-e inkább. Az MKIK GVI legújabb tanulmánya (Magyarországi régiók társadalmi-gazdasági profilja) e kérdések iránt érdeklődőknek kíván kiinduló információkkal szolgálni, és néhány fontos gazdasági és társadalmi indikátor segítségével felrajzolni a magyarországi régiók, megyék társadalmi és gazdasági helyzetét, fejlettségét és felvillantani az általuk megtett utat a rendszerváltástól napjainkig.

Bővebben >>>