Hírfolyam
2018. július 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • A minimálbér és a garantált bérminimum emelésére adott vállalati válaszok
  • A minimálbérek alakulása Magyarországon és a 2001-es minimálbér-emelésre adott válaszok
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2018. június 30.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • A GVI 2018. áprilisi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei
  • A digitalizáció inflációra gyakorolt hatásai
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2018. június 27.Kutatás
A GVI 2018. áprilisi negyedéves konjunktúra-felvételének eredményei

Az MKIK GVI negyedéves vállalati konjunktúra felmérésében 400 cégvezető véleményét kérdezzük a cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A teljes mintára vonatkozóan – amely 300 db kis- és középvállalkozást (20–249 fő között) és 100 db nagyvállalkozást (250 fő felett) tartalmaz – a Negyedéves Konjunktúramutatót és a Negyedéves Bizonytalansági Mutatót közöljük. A megkérdezett kis- és középvállalkozások esetében pedig a KKV Körkép Konjunktúramutatót és a KKV Körkép Bizonytalansági Mutatót számítjuk ki.

Bővebben >>>

2018. június 25.Hír
Megújult a Magyar Munkaerőpiaci Prognózis (MMPP) honlapja

Az MMPP olyan online adattár, mely vállalati adatfelvételekből származó munkaerőpiaci adatok online lekérdezését biztosítja. A honlapon olyan információkhoz juthatnak hozzá az érdeklődő felhasználók, melyek rendkívül jól hasznosíthatóak álláskeresés, pályaorientáció, munkaerő-gazdálkodás, valamint képzési programok tervezése esetén, és amelyek segítségével könnyebben értelmezhetőek a munkaerőpiac tendenciái.

Az MMPP-t az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2006 óta fejleszti és működteti a Pénzügyminisztérium és jogelődjei támogatásával.

Az MMPP online adattára jelenleg a Pénzügyminisztérium (korábban NGM és jogelődjei) és a GVI 2007 és 2017 közötti közös vállalati kutatásainak adatait tartalmazza. Az adattár lehetőséget teremt arra, hogy egyéni szempontok alapján összesítsük a várható munkaerőkereslettel és foglalkoztatással kapcsolatos vállalati véleményeket és várakozásokat. Erre a honlap „Elemzés” menüpontjában van lehetőség, ahol az adatfelvételek legfontosabb eredményeit jeleníthetjük meg évek, megyék és különböző cégtípusok szerinti bontásban, majd a kapott eredményeket akár Excel-formátumban is elmenthetjük. Emellett elérhetővé tettük a 2007 és 2017 közötti adatfelvételek évenkénti adatbázisait, valamint az összes év adatait tartalmazó teljes adatbázist is, így ezek letöltése után a felhasználók összetettebb elemzéseket is elvégezhetnek. A honlapon elérhetőek a GVI által az adatok alapján készített „Rövid távú munkaerőpiaci prognózis” c. évenkénti elemzések is.

Az MMPP honlapot a munkaerőpiac iránt érdeklődő kutatóknak, álláskeresőknek, munkavállalóknak, munkaadóknak, képzést végző szervezeteknek és szakpolitikai döntéshozóknak egyaránt ajánljuk. Reményeink szerint a honlapon elérhető információk és adatok hasznos segítséget nyújtanak azok számára is, akik most ismerkednek a munkaerőpiac folyamataival, és azon szakmai kör számára is, akik így több szempontból és többféle bontásban értelmezhetik a rendelkezésre álló adatokat.

A honlap elérhető az http://mmpp.hu/ címen.

Bővebben >>>

2018. június 25.Hír
Nyári szakmai gyakorlat a GVI-ben

A GVI közgazdász, szociológus vagy statisztikus egyetemi hallgatót keres nyári szakmai gyakorlatra.

További információ a mellékletben.

Bővebben >>>

2018. május 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Kedvező üzleti helyzet, javuló várakozások – az MKIK GVI 2018. áprilisi vállalati konjunktúrafelvételének eredményei
  • Az EU kereskedelempolitikája és a fenntartható fejlődés

  • Nemzetközi tendenciák

Bővebben >>>

2018. május 9.Kutatás
Kedvező üzleti helyzet, javuló várakozások - Az MKIK GVI 2018. áprilisi vállalati konjunktúra-felvételének eredményei

A GVI legfrissebb vállalati konjunktúravizsgálata 3.274 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az eredmények szerint a konjunktúramutató értéke 2018 áprilisában 53 ponton áll. Ez az érték az adatfelvétel kezdete, 1998 óta a legmagasabb.

Tehát a vállalkozások továbbra is nagyon kedvezőnek ítélik meg az üzleti klímát, a múlt félévi javuló tendencia tovább folytatódott. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a rendelésállományra vonatkozó várakozások jelentősen, míg a várható üzleti helyzettel kapcsolatos kilátások enyhén optimistábbakká váltak.

A bizonytalansági mutató értéke három ponttal csökkent az októberi értékhez képest, jelenleg 39 ponton áll. Ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése egyöntetűbbé vált a legutóbbi adatfelvételhez képest.

Bővebben >>>

2018. április 30.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Közbeszerzési pályázatok a cégek körében
  • A növekedés folytatódik az eurózónában. Az Ifo, az Insee és az Istat közös előrejelzése az eurózóna gazdaságára
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2018. április 19.Kutatás
Közbeszerzési pályázatok a cégek körében

Elemzésünkben azt vizsgáljuk, miként alakult a vállalatok közbeszerzési pályázatokon való részvétele, milyen vállalati körben és milyen területeken jelenik meg leginkább ez irányú pályázati aktivitás, valamint, hogy a vállalatok milyen forrásokból értesülnek az éppen aktuális közbeszerzések kiírásáról. Az elemzéshez az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet negyedéves vállalati konjunktúra-felmérésének 2018. januári eredményeit használtuk fel, amely 400 hazai vállalkozás vezetőjének válaszain alapul.

Bővebben >>>

2018. április 4.Hír
Indul az MKIK GVI 2018. áprilisi online konjunktúra felvétele

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Nonprofit Kft. (MKIK GVI) 1998 óta évente kétszer rendszeresen felméri a magyar vállalkozások üzleti helyzetét és várakozásait.

Az MKIK GVI e vizsgálattal képviseli Magyarországot az Eurochambres éves európai konjunktúra vizsgálatában, amely az EU országaiban mintegy 18 millió vállalkozás adataira alapozva ad előrejelzést az európai gazdasági konjunktúra várható alakulásáról. Az eddigi tapasztalatok szerint felvételünk eredményei pontosan jelzik előre a magyarországi GDP várható alakulását. Eredményeinket többek között felhasználja az OECD, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a magyar kormányzat a magyar gazdaságra vonatkozó előrejelzései és elemzései során.

Kérjük, hogy szakítson időt kérdőívünk kitöltésére, mely 8-10 percet vesz igénybe. A kérdőív a http://ola.gvi.hu/konjunktura címen érhető el.

A kitöltött kérdőíveket 2018. április 27-ig várjuk!

Bővebben >>>