Hírfolyam
2024. április 18.Kutatás
Bérköltség, munkavállalói elégedettség és bérváltozás a hazai vállalkozások körében

Elemzésünkben bemutatjuk, hogy a hazai vállalkozások mely köre végez jellemzően felmérést a munkavállalóik elégedettségéről, és kitérünk arra is, hogy a vállalatvezetők szerint mennyire elégedettek munkavállalóik a cégnél elérhető bérszínvonallal, valamint hogy milyen mértékben motiválhatóak a munkavállalók különböző eszközökkel. Az elemzéshez a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) „Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis” című kutatásának legfrissebb eredményeit használtuk fel. A kérdőív kérdéseire 6 687, legalább két főt foglalkoztató cég vezetője válaszolt.

Bővebben >>>

2024. április 4.Kutatás
Áremelési tervek és nyereségességre vonatkozó várakozások

Elemzésünk a hazai vállalkozások áremelési terveit vizsgálja, valamint azt, hogy várhatóan hogyan fog alakulni a cégek nyereségessége 2024 folyamán saját várakozásaik alapján. Az elemzés az MKIK GVI negyedéves, 2024. januári konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek keretében összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk meg.

Bővebben >>>

2024. április 2.Hír
Indul az MKIK GVI 2024. áprilisi online konjunktúra felvétele

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Nonprofit Kft. (MKIK GVI) 1998 óta évente kétszer rendszeresen felméri a magyar vállalkozások üzleti helyzetét és várakozásait.

A mostani felmérésünk egyik témája az energiaárak emelkedésére adott vállalati válaszok megismerését célozza.

Kérjük, hogy szakítson időt kérdőívünk kitöltésére, amely körülbelül 12-13 percet vesz igénybe. A kérdőív a következő két címen érhető el.

https://kutatas.gvi.hu/index.php/144933

http://gvi.hu/k/konjunktura

A kitöltött kérdőíveket 2024. április 30-ig várjuk!

Bővebben >>>

2024. március 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Áremelési tervek és nyereségességre vonatkozó várakozások
  • Munkavállalói elégedettség, motivációs eszközök
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2024. február 29.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Negyedéves Konjunktúrakutatás 2024. január
  • A belföldi értékesítési árak várható alakulása
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2024. február 29.Kutatás
A belföldi értékesítési árak várható alakulásai

Elemzésünk a hazai vállalkozások belföldi értékesítési árakkal kapcsolatos várakozásait mutatja be a 2023 októbere és 2024 márciusa közötti (féléves) időszakra vonatkozóan. Az elemzés az MKIK GVI féléves, 2023. októberi konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek keretében összesen 1825 hazai vállalkozást kérdeztünk meg.

Bővebben >>>

2024. február 13.Kutatás
A GVI 2024. januári negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350, legalább 20 főt foglalkoztató cég vezetőjének véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

A 2024. januári adatfelvétel eredményei szerint 2023 októberéhez képest a Negyedéves Konjunktúramutató +21-ről +13 pontra csökkent.

2023 folyamán javuló és romló időszakok felváltva követték egymást, ennek eredményeként a Konjunktúramutató jelenlegi értéke mindössze 3 ponttal áll magasabb szinten a 2022. októberi mélypontjához viszonyítva.

Bővebben >>>

2024. február 8.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis a 2024-es évre (ősz)

2023. szeptember–november során került sor a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) „Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis” kutatásának 2023. évi második adatfelvételére, amelynek során a megyei kormányhivatalok és a területi kamarák munkatársai 6 687, legalább két főt foglalkoztató cég vezetőjét kérdezték meg a munkaerő iránti jelenlegi és várható keresletükről. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint, illetve bizonyos, vállalatokra vonatkozó megállapítások esetén a regisztrált vállalkozások régió, létszámkategória és ágazat szerinti megoszlására vonatkozóan.

Bővebben >>>

2024. január 31.Kutatás
Gazdasági Havi Tájékoztató

Tartalom:

  • Üzleti tevékenységet akadályozó tényezők (2019–2024)
  • A hazai vállalkozások kevesebb mint harmada élt 2023-ban a cafeteria lehetőségével
  • Nemzetközi tendenciák
Bővebben >>>

2024. január 29.Kutatás
Üzleti tevékenységet akadályozó tényezők (2019-2024)

Elemzésünkben bemutatjuk, hogy a koronavírus-járvány, valamint az orosz-ukrán háború és az energiaválság hogyan rajzolta át a cégek problématérképét, és hogy jelenleg milyen üzleti tevékenységet akadályozó tényezőkkel szembesülnek a hazai vállalkozások. Az adatok a GVI elmúlt tíz féléves konjunktúrafelvételéből származnak (2019 áprilisától 2023 októberéig), legutóbb, 2023. október 1. és október 31. között 1825 céget kérdeztünk meg a témában.

Bővebben >>>