Hírfolyam
Címke: tanulmány
2021. június 21.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó állami intézkedésekben való részesedés 2021 áprilisában

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepcióját és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó állami intézkedésekben való részesedését vizsgálja. Az elemzésben szereplő adatok a GVI 2021 áprilisi féléves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 2790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg pénzügyi helyzetéről és az állami támogatások igénybevételéről.

Bővebben >>>

2021. május 12.Kutatás
Javuló üzleti helyzet, jelentősen eltérő várakozások - Az MKIK GVI 2021. áprilisi féléves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK GVI áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 2790 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány harmadik hulláma következtében bevezetett korlátozások fokozatos enyhítésének időszakában. Az MKIK GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra és a vállalkozók szubjektív helyzetértékelésére támaszkodik.

Bővebben >>>

2021. március 11.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója 2021 januárjában

Elemzésünkben a konjunktúrafelvétel adatai alapján a vállalkozások pénzügyi helyzetének percepcióját vizsgáljuk, a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetősége, a finanszírozási nehézségek, a pénzügyi tartalékok szintje, a tevékenység nyereségessége és az azonos ágazatba tartozó, közvetlen versenytársak piacról való kilépési kockázatára vonatkozó percepció szempontjából.

Az adatok a GVI 2021. januári negyedéves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 349, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk meg pénzügyi helyzetéről. Az adatok a járvány második hulláma következtében bevezetett korlátozások hatásait is tartalmazzák.

Bővebben >>>

2021. március 4.Kutatás
Késedelmes fizetés és lánctartozás a hazai vállalkozások körében

Elemzésébünkben a hazai vállalkozások késedelmes fizetéssel és lánctartozással kapcsolatos tapasztalatait vizsgáltuk. Az elemzés a GVI 2021. januári negyedéves konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek részeként 349, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk a késedelmes fizetéssel és a lánctartozással kapcsolatban. Az eredmények alapján a vállalkozások 62 százalékának legalább egy üzleti partnere késedelmesen fizetett 2020 második félévében, a válaszadók 38 százaléka maga is tartozott a beszállítóinak, 17 százalékuk pedig tartozás miatt nem tudott fizetni legalább egyszer a vizsgált időszakban. Összességében elmondható, hogy a 2020. júliusi adatfelmérés óta a késve fizető partnerek aránya és a lánctartozás problémája is 3 százalékpontos csökkenést mutatott a megkérdezett vállalkozások körében. A lánctartozás okozta problémák súlya azonban a válaszadó cégek 35 százaléka szerint nőtt a 2021 januárját megelőző féléves időszakban – eszerint a vállalkozások percepciója nem követte le a késedelmes fizetéssel és a lánctartozással kapcsolatos mutatók alakulását.

Bővebben >>>

2021. február 12.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis – 2021

2020 szeptember-október során került sor az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) „Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis” kutatásának 2020. évi adatfelvételére, amelynek során a megyei kormányhivatalok és az MKIK GVI munkatársai 6653 cég vezetőjét kérdezték meg a munkaerő iránti jelenlegi és várható keresletükről. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint. Elemzésünkben e kutatás eredményeit ismertetjük úgy, hogy azokat összevetjük más adatforrások, becslések idevágó adataival.

Bővebben >>>

2021. január 11.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzete 2020. októberében

Elemzésünkben a vállalkozások pénzügyi helyzetét vizsgáljuk az árbevétellel kapcsolatos várakozások, a pénzügyi tartalékok, a vállalkozások közötti lánctartozás, a külső finanszírozási források igénybevétele és a hitelhez jutás feltételei szempontjából. Az adatok a GVI féléves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 3142 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában. Az adatfelvétel 2020. október 1. és 31. között zajlott, a koronavírus-járvány második hulláma miatt bevezetett kijárási és egyéb korlátozásokat megelőzően. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolta a járvány első hullámának csillapodása és a GVI konjunktúramutatójában is megjelenő optimistább várakozás.

Bővebben >>>

2020. december 30.Kutatás
Szakképzés – 2020

Az MKIK GVI 2009 óta minden évben kérdőíves felméréssel vizsgálja a szakképzett pályakezdők munkaerőpiaci helyzetét. 2018-tól ún. pályakövetéses vizsgálattal mérjük fel a szakképzettek munkaerőpiaci helyzetének hosszabb távú alakulását. Ennek során egy adott évben végzős tanulókat a végzés várható évében az iskolában („iskolapados” adatfelvétel), majd az azt követő két évben évente keressük fel.

A 2020 elején lezajlott adatfelvétel során 5114 szakképzett pályakezdőt kerestek meg a kérdezőbiztosok telefonon. Az első utánkövetés keretében 4364 fő, a második utánkövetés során 725 fő töltötte ki kérdőívünket és válaszolta meg a végzés óta eltelt időszakra vonatkozó kérdéseket. Így értékes információkhoz jutottunk a végzés utáni továbbtanulás, munkakeresés, valamint a tanult szakmában, vagy attól eltérő szakmában való elhelyezkedés tendenciáiról.

Bővebben >>>

2020. december 16.Kutatás
Általános iskolások pályaválasztása – 2020

A tanulmány a pályaválasztás előtt álló, nyolcadik osztályos általános iskolás tanulók továbbtanulással, szakma- és pályaválasztással kapcsolatos terveit, céljait, valamint szüleik ehhez kapcsolódóan felmerülő tanácsait, szándékait vizsgálja. Az eredmények a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2020-as országos pályaorientációs vizsgálatán alapulnak.

A pályaorientációs vizsgálat adatfelvételének keretében 10 163 nyolcadik osztályos tanuló töltötte ki a kérdőívet.

Bővebben >>>

2020. november 25.Kutatás
A GVI 2020. októberi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 300 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A 2020. októberi adatfelvétel eredményei szerint Magyarországon az üzleti bizalom szintje a tavaszi mélyponthoz és a nyári javuláshoz viszonyítva tovább emelkedett, 2020 júliusához képest a Negyedéves Konjunktúramutató -6-ról +10 pontra nőtt. A 2010-ben megkezdett felmérés történetében kizárólag az előző két negyedévben fordult elő, hogy negatív tartományba került a mutató, 2020 októberében azonban ismét pozitív tartományba esett.

Bővebben >>>

2020. november 13.Kutatás
Javuló üzleti helyzet, bizonytalan, polarizált várakozások – Az MKIK GVI 2020. októberi vállalati konjunktúrafelvételének eredményei

A GVI 2020. októberi vállalati konjunktúravizsgálata 3142 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az adatfelvétel október 1. és 31. között zajlott, a koronavírus-járvány második hulláma következtében bevezetett jelentősebb novemberi korlátozások kihirdetése előtti időszakban. Az eredmények szerint a Konjunktúramutató értéke 2020 októberében +14 ponton áll. A felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb értéket jelentő 2020. áprilisi -25 pontról tehát jelentős, 39 pontos pozitív elmozdulás történt, ugyanakkor a jelenleginél alacsonyabb értéket 2020 áprilisát megelőzően utoljára 2012 októberében tapasztalhattunk (+9 pont).

Bővebben >>>