Hírfolyam
Címke: tanulmány
2022. december 5.Kutatás
A GVI 2022. októberi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 340 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól.

Bővebben >>>

2022. november 17.Kutatás
Jelentősen romló üzleti helyzet, bizonytalan várakozások. Az MKIK GVI 2022 októberi vállalati konjunktúrafelvételének eredményei.

Az MKIK GVI októberi vállalati konjunktúravizsgálata 2 135 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az adatfelvétel október 1. és 31. között zajlott. Az MKIK GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra és a vállalkozók szubjektív helyzetértékelésére támaszkodik.

2022. szeptember 13.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója 2022 júliusában

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúravizsgálata részeként 2022 júliusában összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdezett meg pénzügyi helyzetéről, azon belül a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetőségéről, a pénzügyi nehézségeikről, a pénzügyi tartalékaik szintjéről és az azonos ágazatba tartozó, közvetlen versenytársak piacról való kilépési kockázatával kapcsolatos percepcióikról.

2022. július 22.Kutatás
A hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezők

Elemzésünkben a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezőket vizsgáljuk. Az adatok a GVI 2021 októberi, vagyis az orosz-ukrán háború kitörése előtti, valamint a 2022 áprilisi, azaz az orosz-ukrán háború árnyékában zajló konjunktúrafelvételéből származnak. A 2021 októberi adatfelvétel 2 214, a 2022 április adatfelvétel 2 227 hazai cégvezető véleményét gyűjtötte össze.

2022. március 16.Kutatás
A munkaerőhiány percepciója és a munkaerőhiányra adott reakciók a hazai vállalkozások körében

Jelen elemzés célja a hazai vállalkozásoknál tapasztalható munkaerőhiány mértékének, valamint annak megelőzési és kezelési lehetőségeinek feltárása. Az elemzés az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves vállalati konjunktúravizsgálatának 2022. januári eredményein alapul. A felmérésben 279 kis- és középvállalkozás (20–249 fő között) és 71 nagyvállalkozás (250 fő felett) vett részt.

2022. március 8.Kutatás
A hazai vállalkozások percepciója az áremeléssel és az infláció hatásaival kapcsolatban

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) kutatásában 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozás válaszolt azzal kapcsolatban, hogy tervez-e áremelést, ha igen, milyen mértékűt, milyen tényezők teszik szükségessé az áremelést, valamint a jelenleg tapasztalható infláció milyen hatással lesz a várható forgalomra és nyereségre. Az adatok a GVI 2022. januári negyedéves konjunktúrafelvételéből származnak.

2022. február 17.Kutatás
Megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatási helyzete Magyarországon

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a hazai vállalkozások megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatásával kapcsolatos tapasztalatait vizsgálja. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI 2021. októberi féléves konjunktúrafelvételéből származnak, mely során 1017 hazai, legalább 10 főt foglalkoztató vállalkozás válaszolt kérdéseinkre.

2022. február 11.Kutatás
A hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezők 2019 októbere és 2021 októbere között

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) legújabb gyorselemzésében a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezőket vizsgálja. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI elmúlt öt féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melyek során 2 268, 2 891, 3 142, 2 790 és 2214 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témában. A legutóbbi adatfelvételt október 1. és 31. között végeztük, amikor a koronavírus-járvány első három hulláma folyamán bevezetett, lényegesebb járványügyi korlátozások már nem voltak érvényben.

2022. február 9.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis – 2022/2

A tanulmány a hazai munkaerőpiac legnagyobb reprezentatív felmérés-sorozatának legújabb eredményeit tartalmazza, amelyben 6620, legalább két főt foglalkoztató cég vezetőjének a foglalkoztatásra, a cég üzleti helyzetére, valamint a cég jövőre vonatkozó kilátásaira vonatkozó válaszait rögzítettük és elemezzük. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint. A kutatás megvalósulása több száz szakértő munkájának gyümölcse, akik az adatfelvétel előkészítésében, az adatfelvétel terepmunkájában, az adatok rögzítésében, feldolgozásában és elemzésében vettek részt, illetve elkészítették az adatfelvételt támogató informatikai fejlesztéseket.

2022. február 7.Kutatás
A GVI 2022. januári negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.