Hírfolyam
Címke: vállalati adatfelvétel
2021. július 29.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis 2022-re – tavaszi előrejelzés

2021. április–június során került sor az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) „Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis” kutatásának 2021. évi első adatfelvételére, amelynek során a megyei kormányhivatalok és az MKIK GVI munkatársai 5501, legalább két főt foglalkoztató cég vezetőjét kérdezték meg a munkaerő iránti jelenlegi és várható keresletükről. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint. Az alábbiakban e kutatás eredményeit ismertetjük úgy, hogy azokat összevetjük más adatforrások, becslések idevágó adataival.

Bővebben >>>

2021. július 6.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében 2021. áprilisig – akadályozó tényezők, kapacitáskihasználtság, bérek és értékesítési árak

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgálja a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezők, a kapacitáskihasználtság, a bérek, valamint a belföldi- és exportárak változása szempontjából. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI elmúlt négy féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melyek során 2 268, 2 891, 3 142 és 2 790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban – a legutóbbi három adatfelvétel pedig egybeesett a koronavírus-járvány első, második és harmadik hullámaival. A legutóbbi adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány harmadik hulláma következtében bevezetett korlátozások fokozatos enyhítésének időszakában.

Bővebben >>>

2021. június 21.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó állami intézkedésekben való részesedés 2021 áprilisában

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepcióját és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó állami intézkedésekben való részesedését vizsgálja. Az elemzésben szereplő adatok a GVI 2021 áprilisi féléves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 2790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg pénzügyi helyzetéről és az állami támogatások igénybevételéről.

Bővebben >>>

2021. június 15.Kutatás
A GVI 2021. áprilisi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól.

Bővebben >>>

2021. június 7.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében 2021. áprilisig – válságkezelő eszközök alkalmazása és az árbevétel alakulása

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgálja a hazai vállalkozások válságkezelő intézkedései és árbevételének változása szempontjából. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI elmúlt három féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melyek során 2 891, 3 142 és 2 790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban – a három adatfelvétel pedig egybeesett a koronavírus-járvány első, második és harmadik hullámaival. A legutóbbi adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány harmadik hulláma következtében bevezetett korlátozások fokozatos enyhítésének időszakában.

Bővebben >>>

2021. május 12.Kutatás
Javuló üzleti helyzet, jelentősen eltérő várakozások - Az MKIK GVI 2021. áprilisi féléves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK GVI áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 2790 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány harmadik hulláma következtében bevezetett korlátozások fokozatos enyhítésének időszakában. Az MKIK GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra és a vállalkozók szubjektív helyzetértékelésére támaszkodik.

Bővebben >>>

2021. március 11.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója 2021 januárjában

Elemzésünkben a konjunktúrafelvétel adatai alapján a vállalkozások pénzügyi helyzetének percepcióját vizsgáljuk, a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetősége, a finanszírozási nehézségek, a pénzügyi tartalékok szintje, a tevékenység nyereségessége és az azonos ágazatba tartozó, közvetlen versenytársak piacról való kilépési kockázatára vonatkozó percepció szempontjából.

Az adatok a GVI 2021. januári negyedéves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 349, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk meg pénzügyi helyzetéről. Az adatok a járvány második hulláma következtében bevezetett korlátozások hatásait is tartalmazzák.

Bővebben >>>

2021. március 4.Kutatás
Késedelmes fizetés és lánctartozás a hazai vállalkozások körében

Elemzésébünkben a hazai vállalkozások késedelmes fizetéssel és lánctartozással kapcsolatos tapasztalatait vizsgáltuk. Az elemzés a GVI 2021. januári negyedéves konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek részeként 349, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk a késedelmes fizetéssel és a lánctartozással kapcsolatban. Az eredmények alapján a vállalkozások 62 százalékának legalább egy üzleti partnere késedelmesen fizetett 2020 második félévében, a válaszadók 38 százaléka maga is tartozott a beszállítóinak, 17 százalékuk pedig tartozás miatt nem tudott fizetni legalább egyszer a vizsgált időszakban. Összességében elmondható, hogy a 2020. júliusi adatfelmérés óta a késve fizető partnerek aránya és a lánctartozás problémája is 3 százalékpontos csökkenést mutatott a megkérdezett vállalkozások körében. A lánctartozás okozta problémák súlya azonban a válaszadó cégek 35 százaléka szerint nőtt a 2021 januárját megelőző féléves időszakban – eszerint a vállalkozások percepciója nem követte le a késedelmes fizetéssel és a lánctartozással kapcsolatos mutatók alakulását.

Bővebben >>>

2021. február 12.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis – 2021

2020 szeptember-október során került sor az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) „Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis” kutatásának 2020. évi adatfelvételére, amelynek során a megyei kormányhivatalok és az MKIK GVI munkatársai 6653 cég vezetőjét kérdezték meg a munkaerő iránti jelenlegi és várható keresletükről. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint. Elemzésünkben e kutatás eredményeit ismertetjük úgy, hogy azokat összevetjük más adatforrások, becslések idevágó adataival.

Bővebben >>>

2021. február 1.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében 2020. októberig – kapacitáskihasználtság, válságkezelő eszközök, bérváltozások és értékesítési árak

Elemzésünkben a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgáljuk a hazai vállalkozások kapacitáskihasználtsága, válságkezelő intézkedései, valamint a bérek és az értékesítési árak változásai szempontjából. Az elemzésben szereplő adatok a bel- és külföldi értékesítési árak esetében a GVI előző harminckét féléves konjunktúrafelvételeiből (2005–2020), az elemzés többi fejezetében pedig a GVI 2020. októberi féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melynek során 3142 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban.

Bővebben >>>