Hírfolyam
Címke: vállalati adatfelvétel
2022. február 11.Kutatás
A hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezők 2019 októbere és 2021 októbere között

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) legújabb gyorselemzésében a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezőket vizsgálja. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI elmúlt öt féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melyek során 2 268, 2 891, 3 142, 2 790 és 2214 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témában. A legutóbbi adatfelvételt október 1. és 31. között végeztük, amikor a koronavírus-járvány első három hulláma folyamán bevezetett, lényegesebb járványügyi korlátozások már nem voltak érvényben.

Bővebben >>>

2022. február 9.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis – 2022/2

A tanulmány a hazai munkaerőpiac legnagyobb reprezentatív felmérés-sorozatának legújabb eredményeit tartalmazza, amelyben 6620, legalább két főt foglalkoztató cég vezetőjének a foglalkoztatásra, a cég üzleti helyzetére, valamint a cég jövőre vonatkozó kilátásaira vonatkozó válaszait rögzítettük és elemezzük. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint. A kutatás megvalósulása több száz szakértő munkájának gyümölcse, akik az adatfelvétel előkészítésében, az adatfelvétel terepmunkájában, az adatok rögzítésében, feldolgozásában és elemzésében vettek részt, illetve elkészítették az adatfelvételt támogató informatikai fejlesztéseket.

Bővebben >>>

2022. február 7.Kutatás
A GVI 2022. januári negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól.

A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Bővebben >>>

2022. január 12.Kutatás
Az energia- és üzemanyagárak emelkedésének hatásai a hazai vállalkozásokra

Az energia- és üzemanyag árak emelkedésének hatásait vizsgáló kérdőívet november 15. és november 29. között 1036 vállalkozás töltötte ki. Az adatfelvételre az üzemanyagárak legmagasabb kiskereskedelmi árát meghatározó kormányrendelet (624/2021. XI. 11. Korm. rendelet) hatályba lépése idején, de a villamosenergiára vonatkozó egyetemes szolgáltatás 10 fő alatti vállalkozásokra történő kibővítése (670/2021. XII. 2. Korm. rendelet) előtt került sor.

Bővebben >>>

2022. január 5.Kutatás
A minimálbér és a garantált bérminimum emelésére adott vállalati válaszok, árbevétellel és az értékesítési árakkal kapcsolatos várakozások

Elemzésünkben a hazai vállalkozások üzleti helyzetét vizsgáljuk a bérek, az árbevétel és a belföldi- és exportárak változása szempontjából. Az elemzés a bérek kapcsán kitér a 2021-es béremelésekre és a vállalkozások jövő évre vonatkozó béremelési terveire, valamint a 2021-es minimálbér emelésre adott reakcióira. Az árbevétellel kapcsolatban megvizsgáljuk a vállalkozások idei árbevételének alakulását és a 2022-re vonatkozó várakozásaikat, illetve a cégvezetők belföldi és külföldi értékesítési áraik alakulásával kapcsolatos várakozásait. Az elemzés a GVI 2021. októberi konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek részeként 2214 hazai vállalkozást kérdeztünk üzleti helyzetükkel kapcsolatban.

Bővebben >>>

2021. december 13.Kutatás
Kapacitáskihasználtság, a koronavírus-járvány okozta nehézségek, és a gazdasági helyzetre vonatkozó percepciók – 2021. október

Elemzésünkben a koronavírus-járvány hazai vállalkozásokra gyakorolt gazdasági hatásait vizsgáljuk a gazdasági helyzet különböző aspektusainak (például járványügyi intézkedések és nehézségek, a versenytársak tevékenységének felfüggesztésével/piaci kilépésével kapcsolatos percepciók, beruházási környezet, napi ügymenet megváltozása) vállalatvezetői percepciója szempontjából. Az elemzésben szereplő adatok a GVI legutóbbi féléves konjunktúrafelvételéből származnak, mely során 2 214 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban. A legutóbbi adatfelvétel október 1. és 31. között zajlott, a koronavírus-járvány negyedik hullámának felfutása idején, de ebben az időszakban a koronavírus-járvány első három hulláma folyamán bevezetett, lényegesebb járványügyi korlátozások már nem voltak érvényben.

Bővebben >>>

2021. december 3.Kutatás
A GVI 2021. októberi negyedéves konjunktúrafelvételének eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350 cégvezető véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. Az eredményeket elemzésünkben mutatjuk be.

Bővebben >>>

2021. szeptember 13.Kutatás
A hazai vállalkozások csődkockázata, hitelmoratórium és külső finanszírozási források igénybevétele

Elemzésünkben, a 2021 júliusi negyedéves konjunktúrafelvétel adatainak felhasználásával, a hazai vállalkozások csődkockázatra vonatkozó percepcióját, illetve a külső finanszírozási források és a hitelfizetési moratórium igénybevételét vizsgáljuk. Emellett áttekintjük a vállalkozások véleményét a hitelhez jutás feltételeiről idén, és a következő évre vonatkozóan. 2021 júliusában összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk meg a fenti témákban.

Bővebben >>>

2021. augusztus 31.Kutatás
Késedelmes fizetés és lánctartozás a magyar vállalkozások körében 2021 első félévében

Elemzésünkben a hazai vállalkozások késedelmes fizetéssel és lánctartozással kapcsolatos tapasztalatait vizsgáljuk. Az elemzés a GVI 2021. júliusi negyedéves konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek részeként 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk a késedelmes fizetéssel és a lánctartozással kapcsolatban.

Bővebben >>>

2021. július 29.Kutatás
Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis 2022-re – tavaszi előrejelzés

2021. április–június során került sor az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) „Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis” kutatásának 2021. évi első adatfelvételére, amelynek során a megyei kormányhivatalok és az MKIK GVI munkatársai 5501, legalább két főt foglalkoztató cég vezetőjét kérdezték meg a munkaerő iránti jelenlegi és várható keresletükről. Az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek a versenyszférában teljes munkaidőben alkalmazásban állók földrajzi elhelyezkedés, gazdasági ág és vállalati létszámkategória szerinti együttes megoszlása szerint. Az alábbiakban e kutatás eredményeit ismertetjük úgy, hogy azokat összevetjük más adatforrások, becslések idevágó adataival.

Bővebben >>>