Hírfolyam
Címke: gvi kutatási füzet
2022. szeptember 13.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója 2022 júliusában

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúravizsgálata részeként 2022 júliusában összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdezett meg pénzügyi helyzetéről, azon belül a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetőségéről, a pénzügyi nehézségeikről, a pénzügyi tartalékaik szintjéről és az azonos ágazatba tartozó, közvetlen versenytársak piacról való kilépési kockázatával kapcsolatos percepcióikról.

Bővebben >>>

2021. december 13.Kutatás
Kapacitáskihasználtság, a koronavírus-járvány okozta nehézségek, és a gazdasági helyzetre vonatkozó percepciók – 2021. október

Elemzésünkben a koronavírus-járvány hazai vállalkozásokra gyakorolt gazdasági hatásait vizsgáljuk a gazdasági helyzet különböző aspektusainak (például járványügyi intézkedések és nehézségek, a versenytársak tevékenységének felfüggesztésével/piaci kilépésével kapcsolatos percepciók, beruházási környezet, napi ügymenet megváltozása) vállalatvezetői percepciója szempontjából. Az elemzésben szereplő adatok a GVI legutóbbi féléves konjunktúrafelvételéből származnak, mely során 2 214 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban. A legutóbbi adatfelvétel október 1. és 31. között zajlott, a koronavírus-járvány negyedik hullámának felfutása idején, de ebben az időszakban a koronavírus-járvány első három hulláma folyamán bevezetett, lényegesebb járványügyi korlátozások már nem voltak érvényben.

Bővebben >>>

2021. július 6.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében 2021. áprilisig – akadályozó tényezők, kapacitáskihasználtság, bérek és értékesítési árak

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgálja a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezők, a kapacitáskihasználtság, a bérek, valamint a belföldi- és exportárak változása szempontjából. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI elmúlt négy féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melyek során 2 268, 2 891, 3 142 és 2 790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban – a legutóbbi három adatfelvétel pedig egybeesett a koronavírus-járvány első, második és harmadik hullámaival. A legutóbbi adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány harmadik hulláma következtében bevezetett korlátozások fokozatos enyhítésének időszakában.

Bővebben >>>

2021. június 21.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó állami intézkedésekben való részesedés 2021 áprilisában

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepcióját és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó állami intézkedésekben való részesedését vizsgálja. Az elemzésben szereplő adatok a GVI 2021 áprilisi féléves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 2790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg pénzügyi helyzetéről és az állami támogatások igénybevételéről.

Bővebben >>>

2021. június 7.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében 2021. áprilisig – válságkezelő eszközök alkalmazása és az árbevétel alakulása

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgálja a hazai vállalkozások válságkezelő intézkedései és árbevételének változása szempontjából. Az elemzésünkben szereplő adatok a GVI elmúlt három féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melyek során 2 891, 3 142 és 2 790 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban – a három adatfelvétel pedig egybeesett a koronavírus-járvány első, második és harmadik hullámaival. A legutóbbi adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány harmadik hulláma következtében bevezetett korlátozások fokozatos enyhítésének időszakában.

Bővebben >>>

2021. március 11.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzetének percepciója 2021 januárjában

Elemzésünkben a konjunktúrafelvétel adatai alapján a vállalkozások pénzügyi helyzetének percepcióját vizsgáljuk, a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetősége, a finanszírozási nehézségek, a pénzügyi tartalékok szintje, a tevékenység nyereségessége és az azonos ágazatba tartozó, közvetlen versenytársak piacról való kilépési kockázatára vonatkozó percepció szempontjából.

Az adatok a GVI 2021. januári negyedéves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 349, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztünk meg pénzügyi helyzetéről. Az adatok a járvány második hulláma következtében bevezetett korlátozások hatásait is tartalmazzák.

Bővebben >>>

2021. február 1.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében 2020. októberig – kapacitáskihasználtság, válságkezelő eszközök, bérváltozások és értékesítési árak

Elemzésünkben a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgáljuk a hazai vállalkozások kapacitáskihasználtsága, válságkezelő intézkedései, valamint a bérek és az értékesítési árak változásai szempontjából. Az elemzésben szereplő adatok a bel- és külföldi értékesítési árak esetében a GVI előző harminckét féléves konjunktúrafelvételeiből (2005–2020), az elemzés többi fejezetében pedig a GVI 2020. októberi féléves konjunktúrafelvételéből származnak, melynek során 3142 hazai vállalkozást kérdeztünk meg az érintett témákban.

Bővebben >>>

2021. január 11.Kutatás
A hazai vállalkozások pénzügyi helyzete 2020. októberében

Elemzésünkben a vállalkozások pénzügyi helyzetét vizsgáljuk az árbevétellel kapcsolatos várakozások, a pénzügyi tartalékok, a vállalkozások közötti lánctartozás, a külső finanszírozási források igénybevétele és a hitelhez jutás feltételei szempontjából. Az adatok a GVI féléves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 3142 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában. Az adatfelvétel 2020. október 1. és 31. között zajlott, a koronavírus-járvány második hulláma miatt bevezetett kijárási és egyéb korlátozásokat megelőzően. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolta a járvány első hullámának csillapodása és a GVI konjunktúramutatójában is megjelenő optimistább várakozás.

Bővebben >>>

2020. szeptember 7.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében – kapacitáskihasználtság, likviditás, létszámváltozások, bérváltozások és értékesítési árak

Elemzésünkben a koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgáljuk a hazai vállalkozások kapacitáskihasználtsága, pénzügyi tartalékai és foglalkoztatotti létszámváltozásai, valamint a bérek és az értékesítési árak változásai szempontjából. Az elemzésben szereplő adatok a bel- és külföldi értékesítési árak esetében a GVI előző harmincegy féléves konjunktúrafelvételeiből (2005–2020), az elemzés többi fejezete során pedig a GVI 2020. áprilisi féléves konjunktúrafelvételéből származnak: összesen 2891 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában.

Bővebben >>>

2020. augusztus 10.Kutatás
A koronavírus-járvány gazdasági hatásai a magyarországi vállalkozások körében – érintettség és válságkezelő intézkedések

Elemzésünkben a hazai vállalkozások üzleti tevékenységét akadályozó tényezőket, valamint a vállalatok koronavírus-járvány gazdasági hatásaira adott reakcióit, válságkezelési eszközeit és az állami intézkedések alkalmazását vizsgáljuk. Az elemzésünkben szereplő adatok az akadályozó tényezők esetében a GVI előző négy féléves konjunktúrafelvételeiből, az elemzés többi fejezete során pedig a GVI legfrissebb féléves konjunktúrafelvételéből származnak: 2020 áprilisában összesen 2891 hazai vállalkozást kérdeztünk meg a témában. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott, a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások időszakában. Eredményeinket tehát nagy mértékben befolyásolták a járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Bővebben >>>